Instagram Twitter’a Veda Etti! Twitter Kendi ‘Instagram’ını Kuruyor!

Teknoloji dünyasına geçtiğimiz hafta düşen ve milyonlarca kullanıcıda hayal kırıklığı yaratan Twitter-Instagram ayrılığı, resmen tamamlandı. Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook’un Nisan ayında satın aldığı Instagram, dünyanın en büyük mikroblog sitesi Twitt...

Instagram Twitter’a Veda Etti! Twitter Kendi ‘Instagram’ını Kuruyor! (10 Aralık 2012)

Teknoloji dünyasına geçtiğimiz hafta düşen ve milyonlarca kullanıcıda hayal kırıklığı yaratan Twitter-Instagram ayrılığı, resmen tamamlandı.

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook’un Nisan ayında satın aldığı Instagram, dünyanın en büyük mikroblog sitesi Twitter ile ortaklığını sonlandırmasının ardından, Twitter’a ait tüm içerikleri bünyesinden sildi.

Teknoloji dünyasına geçtiğimiz hafta düşen ve milyonlarca kullanıcıda hayal kırıklığı yaratan Twitter-Instagram ayrılığı, resmen tamamlandı. Instagram’ın Twitter içeriğini tamamen kapatmasıyla, mikroblog sitesindeki tüm Instagram fotoğrafları yok oldu.

Facebook da Instagram gibi Twitter içeriğini sayfasından kaldırdı. Bundan böyle Facebook kullanıcıları sayfalarında paylaştıkları Twitter mesajlarında Instagram ile düzenledikleri fotoğraflarını koyamayacak.

TWITTER’DAN AÇIKLAMA
Twitter, Facebook ve sahibi olduğu Instagram’ın tek taraflı ve ani bir şekilde kendisiyle olan bağını koparması üzerine, sayfasında yaşanan değişikliğe yönelik bir açıklama yaptı:

“Instagram, Twitter ile fotoğraf paylaşımı özelliğini kaldırdı. Sonuç olarak, fotoğraflar artık tweet’lerde ve foto galerilerde belirmiyor. Hala Instagram fotoğraflarına tweet ile bağlantı koyabiliyor olmanıza rağmen, fotoğraflar Twitter’da görülmüyor.”

Facebook da konu hakkında açıklama yaparak, Twitter ile Instagram ayrılığının “fotoğraf paylaşımı konusunda alınan yeni kararlardan kaynaklandığını” belirtti. Instagram CEO’su Kevin Systrom, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Twitter ortaklığının bitmesinin en büyük nedeninin, “fotoğraflarının Twitter’da değil internet sayfalarında görülmesini istemeleri” olduğunu  söylemişti.

Mobil bir uygulama olarak doğan Instagram, Kasım ayının başında web sayfasını açarak internete adım atmıştı.

‘TWITTER CARDS’ İŞİ BOZDU
İki sosyal medya şirketi arasındaki ayrılıkta, Twitter’ın üçüncü parti uygulamaları tweet’lerinde kısıtlamarı da rol oynadı. Instagram, Facebook tarafından satın alınmadan önce fotoğrafların Twitter’de düzgün bir şekilde görülebilmesi için ‘Twitter Cards’ özelliğini kullanıyordu.

Fotoğraların yan sıra Twitter’ın anlaşmalı olduğu haber sitelerinin içerikleri özet halinde sunan Twitter Cards, uyguladığı filtreyle Instagram’ı gözardı eden bir uygulama olarak öne çıkmıştı.

Son olarak, en çok paylaşımın Twitter üzerinden yapıldığı Instagram’ın bu radikal kararının, uygulamanın kullanımını azaltıp azaltmayacağı merak ediliyor. Eğer azaltırsa da, Instagram’ın bindiği dalı kestiğinin tartışılacağı düşünülüyor. NTVMSNBC

GÜNCELLEME /  TWITTER KENDİ ‘INSTAGRAM’INI KURUYOR!

Twitter ilk defa Kasım ayında konuşulan mobil kullanıcılar için Instagram benzeri fotoğraf filtreleri özelliğini yeni yıla girmeden kullanıcılara sunmayı planlıyor.

AllThingsD‘nin haberine göre sadece mobilde kullanılacak olan fotoğraf filtreleri noel ve yeni yıl dönemine yetiştirilmeye çalışılıyor. Tatil dönemlerinde fotoğraf paylaşım rakamlarının inanılmaz boyutlara ulaşması sosyal ağı teşvik ederken, son olarak Instagram’ın Şükran Günü’nde kırdığı rekor noelin lansman için ne denli uygun bir tarih olduğunu gösteriyor.

Şu sıralar test aşamasında olan Twitter’ın fotoğraf filtrelerinin Instagram’ın aksine 1024×1024 çözünürlük desteği sunacağı iddia ediliyor. Bunun yanında Twitter’ın filtrelerinde de Instagram gibi fotoğraflar kare şeklinde olacak.

Bunun yanında Jack Dorsey’in son dönemde Twitter hesabından paylaştığı siyah beyaz fotoğrafların da test aşamasındaki filtrelerden çıktığı tahmin ediliyor.

Instagram ve Twitter’ın arası son dönemde biraz açılmıştı. Instagram CEO’su Kevin Systrom‘un da dile getirdiği uzaklaşmanın sebebi Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması olabileceği gibi Twitter’ın kendi filtrelerine yönelmesi olarak da yorumlanabilir. Twitter Cards entegrasyonunda yaşanılan problemin yanı sıra Instagram kullanıcıları bir süredir Twitter’daki bağlantılarını fotoğraf paylaşım uygulamasında görüntüleyemiyordu.

Bakalım Twitter’ın filtreleri kullanıcılardan beklenen ilgiyi görebilecek mi? (sosyalmedya.co)