Instagram ‘Kare Kadraj’ Zorunluluğunu Kaldırdı

Instagram, yalnızca kare fotoğraf paylaşma özelliğini değiştirdi ve uygulamaya portre ve manzara çekimleri için iki farklı boyut ekledi Mobil fotoğraf ve kısa video paylaşım uygulaması Instagram yayımladığı blog yazısında gidilen değişiklik için şu ifad...

Instagram ‘Kare Kadraj’ Zorunluluğunu Kaldırdı (1 Eylül 2015)

Instagram, yalnızca kare fotoğraf paylaşma özelliğini değiştirdi ve uygulamaya portre ve manzara çekimleri için iki farklı boyut ekledi

Mobil fotoğraf ve kısa video paylaşım uygulaması Instagram yayımladığı blog yazısında gidilen değişiklik için şu ifadeleri kullandı:

"Kare kadraj bizim kimliğimizin her zaman bir parçasıydı ve öyle olmaya devam edecek. Bununla beraber, anlatmak istediğiniz görsel hikâye her zaman önce gelmeli. Biz de anlarınızı istediğiniz şekilde paylaşabilmenizi daha basit ve eğlenceli hale getirmek istedik."

Instagram'ın güncellenmiş versiyonu iOS ve Android mobil işletim sistemlerinde çalışıyor.

Uygulamaya yüklenen her beş fotoğraftan birinin kare kadraj olduğunu belirten Instagram blog yazısında bunun zorluklarına da değindi:

"Bu tip bir içerik paylaşmanın her zaman kolay olmadığını biliyoruz. Bazı arkadaşlarınız grup fotoğrafına giremiyor, videonuzun odağındaki kendisini sıkışmış hissediyor ve Golden Gate Köprüsü'nü baştan sona çekemiyorsunuz. Bu yeni güncellemenin özellikle video uygulamasında yaratacağı değişiklik için heyecan duyuyoruz. Geniş ekranda hiç olmadığı kadar sinematik görülecek."

2012 yılında 30 milyon kullanıcıya sahipken 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın bugün 350 milyon kullanıcısı var. Günlük olarak da yaklaşık 75 milyon fotoğraf ve video paylaşılıyor.