Suriyeliler Kuzey Kutbu’na Bile Ulaştı

Avrupa ülkelerinin sınırlarına çektikleri dikenli teller, sığınmacıları yeni rotalar keşfetmeye zorluyor. Büyük bölümünü Suriyelilerin oluşturduğu 100’ü aşkın sığınmacı önce Kuzey Kutbu’na çıktı ve ardından da...

Suriyeliler Kuzey Kutbu’na Bile Ulaştı (1 Eylül 2015)

Avrupa ülkelerinin sınırlarına çektikleri dikenli teller, sığınmacıları yeni rotalar keşfetmeye zorluyor. Büyük bölümünü Suriyelilerin oluşturduğu 100’ü aşkın sığınmacı önce Kuzey Kutbu’na çıktı ve ardından da Rusya üzerinden Norveç’e ulaştı.

HELSİNKİ (AP) – Norveç Polis Şefi Goeran Stenseth, Rusya–Norveç sınırını aşarak Kirkenes kasabasına ulaşan sığınmacı sayısının 151 olduğunu açıkladı. Associated Press’e bilgi veren Stenseth, büyük bölümünün Suriyelilerin oluşturduğunu sığınmacıların arasında Türkiye ve Ukrayna’dan gelenlerin olduğunu da belirtti.

Rusya ile Norveç arasında imzalanan sınır anlaşması gereği sınırı yürüyerek geçmenin yasak olduğunu hatırlatan Stenseth, sığınmacılardan bazılarının motosiklet bazılarınınsa bisikletle sınırı geçtiğini kaydetti. Stenseth, “Son iki ayda gelen yaklaşık 100 kişi var. Temmuz ayında en az 50 kişi gelmiş, Ağustos da sayı benzer. Ama durum kısa süre içinde kötüleşecek. Her gün daha da soğuk oluyor. Yakında hiç kimse bisikletle sınırı geçemeyeceği kesin” diye konuştu.

Bu rotanın profesyonel insan kaçakçıları tarafından belirlendiğine yönelik kesin bir şey söylemek için erken olduğunu belirten Stenseth, Rus yetkililerle görüşeceklerini açıkladı.

Sığınmacılara yardım eden sürücüler tutuklandı

Sputnik’e konuşan, Kirkenes bölgesi polis müdürü Hans Möllebakken da 2015 yılında Rusya üzerinden geçiş yapan sığınmacıların sayısının 133 olduğunu söyledi. Möllebakken, sığınmacılara sınırı geçmelerinde yardımcı olan birkaç sürücünün tutuklandığını da vurguladı.

Öte yandan başkent Oslo’daki göçmen bürosu, Kuzey Kutup Bölgesi üzerinden Norveç’e giriş yapan sığınmacılar arasında iltica başvurusu yapan olmadığını açıkladı.