İngiltere’de tutuklu bulunan Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir Türkiye’ye iade edildi

Zimmetine para geçirmek iddiası ile İngiltere'de yargılanan ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan, son iki yıldır da cezaevinde bulunan Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir Türkiye’ye iade edildikten sonra serbest bırakıldı. Asil Nadir'i taşıyan Türk H...

İngiltere’de tutuklu bulunan Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir Türkiye’ye iade edildi (22 Nisan 2016)

Zimmetine para geçirmek iddiası ile İngiltere'de yargılanan ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan, son iki yıldır da cezaevinde bulunan Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir Türkiye’ye iade edildikten sonra serbest bırakıldı.

Asil Nadir'i taşıyan Türk Hava Yolları'na ait uçak dün akşam saat 22.15’te Londra’dan İstanbul’a geldi.

Uçaktan elinde büyük bir valizle inen Asil Nadir, polis eşliğinde aprondan Atatük Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada yaklaşık 1,5 saat süren işlemlerinin ardından, polis ekibi eşliğinde havalimanından ayrılan Asil Nadir saat 00.45 sıralarında Silivri Cezaevi'ne getirildi.

Bugün öğleden sonra da adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından tahliye edildi.

Nadir’in kız kardeşi Bilge Nevzat, ünlü iş adamının serbest kalmasında emeği geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti.
 
Bilge Nevzat, Lefkoşa’da yaptığı açıklamada, Nadir’in (75) birkaç gün içinde Ada’ya gelmesinin beklendiğini belirterek, "Çok mutluyuz. Yurduna dönmesi kardeşim için çok önemliydi. Yıllardır savaş veriyoruz. Kardeşimin dönmesi, ülkemiz için de çok iyi olacak. Geçmiş tecrübe ve bilgisiyle bu ülkeye katkıları devam edecektir. Geçen yıl ölen annemin son dileği de buydu. Annem rahat uyuyacak" dedi.

ASİL NADİR KİMDİR?

75 yaşındaki KKTC'li Türk iş adamı Asil Nadir, Vestel Elektronik şirketinin kurucusudur. Eski eşi Ayşegül Tecimer'in medyaya tarihi eser kaçakçılığı yapması ile yansımıştır.

İş yaşamına market işleterek başlayan Nadir daha sonra Polyy Peck International adlı şirketiyle tekstil işine girdi. Ardından Uni-Pac Ambalaj isimli karton kutu imalat tesisini kurdu.

1989 yılında Türkiye piyasasına Niksar markasıyla şişelenmiş su üretimiyle girdi.

Bugün Zorlu Grubu’na ait olan VESTEL Elektronik’in Manisa’daki fabrikası, 1985 yılında Asil Nadir tarafından açıldı. 1988 yılında ise Pizza Hut'ın Türkiye'deki ilk şubesini Ataköy Galeria'da açtı. Bu dönemde Nadir’in en büyük destekçisi ise dönemin Başbakanı Turgut Özal’dı.

Çocukluğundaki gazete satıcılığından medya patronluğuna…

Çocukluğunda Kıbrıs’taki Mağusa'nın Maraş bölgesinde gazete satışı yapan Asil Nadir, Turgut Özal'ın tavsiyesi ile Günaydın isimli gazeteyi Haldun Simavi'den 44 milyon Türk Lirası ve 5 milyon sterlin karşılığında satın alarak medya işine girdi. Bu satın almanın ardından Güneş gazetesini ve Tan isimli gazete ile Nokta isimli dergiyi de yayınlayan Gelişim dergi grubunu satın aldı. Yine bu yıllarda Nadir, KKTC'de de bazı medya organlarını satın aldı.

1990 yılında Sunday Times’ın yayınladığı zenginler listesinde kimi kaynaklara göre 36'ncı kimi kaynaklara göre ise 11'inci sırada bulunuyordu.

İflas ve zimmet suçlamaları ile gelen çöküş dönemi

Paravan şirketler kurarak Polly Peck International (PPI) isimli şirketin hisselerini yapay şekilde yükselttiğine dair suçlamalar ile mali krize girdi. Polly Peck International (PPI) isimli şirket 1990 yılında 550 milyon sterlin borçla iflas etti. 16 Aralık 1990 tarihinde Asil Nadir İstanbul'dan uçakla İngiltere'ye gitti. Polly Peck International bundan hemen öncesinde kayyuma devredilmişti. Asil Nadir hakkında çıkarılan yakalama kararı ile 17 Aralık 1990 tarihinde tutuklandı. Bu tarihte hakkında 18 zimmet suçu bulunuyordu. 1991 yılı Kasım ayında ise suçlamaların sayısı 76'ya ulaşmıştı. Hakkındaki bu suçlamaların sayısı ise 1992 yılı Haziran ayında 30'a düşürüldü.

1993 yılına kadar İngiltere'de hapishanede tutuldu. 1993 yılında 3,5 milyon sterlin kefaletle serbest bırakılmasını ardından kendisine ait özel uçağıyla KKTC'ye kaçtı. 2010 yılında ise kendi isteği ile İngiltere'ye döndü. İngiliz yetkililere teslim ettiği KKTC pasaportunda adı Asil Nadir Türkkan olarak geçiyordu. Hakkında açılan davaları kazanacağını ve İngiltere Devletinden 3 ila 4 milyar sterlin tazminat alacağını düşünüyordu. Ayrıca yakınları Asil Nadir'in İngiltere'den hakkında açılan dava ile ilgili güvence alarak gittiğini beyan etmişlerdir. 2012 yılında tamamlanan yargılama sonucunda 29 milyon sterlini zimmetine geçirmekten dolayı suçlu bulundu.

Hakkındaki duruşmada üzerine atılı 13 suçlamanın 10'undan toplam 10 yıl hapse mahkûm oldu. 2013 yılında İngiltere'deki mahkeme Asil Nadir'in mağdur bıraktığı yatırımcılara 5 milyon sterlin ödemesi durumunda cezasının geriye kalanını Türkiye'de çekmesini kararlaştırdı. Medyada ise bu haberler doğrultusunda Asil Nadir için gereken tazminatın ödenmesi için annesi Safiye Nadir'in 311 dönüm arazisini ipotek ettirdiği bilgileri yer aldı.Bazı kaynaklarda ise tazminatın Onur Air'in sahibi Hamit Cankut Bagana ile arkadaşları tarafından ödendiği yer aldı. Ayrıca yine bu haberlerde Asil Nadir'in toplam 5 yıl hapis yattıktan sonra çıkabileceği yer aldı.

Hapis cezası

Hakkında yapılan suçlamalardan birisi ise Polly Peck International (PPI) isimli şirketten Günaydın isimli gazeteyi satın almak amacıyla 5 milyon sterlini zimmetine geçirmesiydi. Asil Nadir mahkemede herhangi bir gelirinin bulunmadığını belirtmesine rağmen, Crystal Cown, Olive Tree, Unipac fabrikası, ICP ilaç fabrikası, Sunzest paketleme tesisleri, Sunzest konsantre fabrikası, Wearwell konfeksiyon, Traveloz, Safeco Sigorta, Kend Bank, AN Grafik, Benlarit limited, Derece Lim, Cemar Ar gibi şirketlerin kendisine ait olduğunu dair iddialar bulunmaktaydı.

Diğer bazı bilgiler

Asil Nadir'in arkadaşı olan Yorgo Yakovu 2012 yılında Kıbrıs müzakerelerinde başmüzakerecilik yapmıştır. Asil Nadir'in İngiltere'de Polly Peck International isimli şirketi satın almasının ardından, bu şirketin yükselişi ile birlikte Türkiye piyasalarına girmesinin asıl nedeninin kendisinin silah sanayiine girme isteği olduğu medyaya yansımıştır. Vestel şirketinin de bu kapsamda gösterişten ibaret bir şirket olduğunu açıklayanlar bulunmaktadır.

Asil Nadir adıyla İzmir ilinin Balçova ilçesinde bir ortaokul, Seferihisar ilçesinde ise bir lise ve Tokat’ın Niksar ilçesinde de bir ilkokul bulunmaktadır.

Evlilikleri ve özel yaşamı

Asil Nadir'in ilk eşi 15 Eylül 1962 tarihinde evlendiği Ayşegül Tecimer (d. 09.08.1945) 'dir. Asil Nadir ile Ayşegül Tecimer 1961 yılında İstanbul'da tanışmışlardır. 1989 yılında ise Ayşegül Tecimer ile boşanmışlardır. Asil Nadir'in Ayşegül Tecimer ile evliğinden Birol (d. 1965) ve Serhan (d. 1976) isimli iki çocuğu bulunmaktadır. Nadir 6 Aralık 2005 tarihinde kendisinden 43 yaş küçük olan 28 yaşındaki Filistinli sekreteri Neriman Nur ile evlenmiştir.