İlk Küresel İnternet Konferansı Brezilya’da Yapıldı

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde küresel olarak dünyada ilk kez düzenlenen ve iki gün süren NETmundial adlı zirvede internetin geleceği, güvenliği ve ABD casusluğuna karşı alınacak önlemler tartışıldı. Toplantıya 85 ülkeden 800’e yakın kuruluş ve şirket katıldı. Toplant...

İlk Küresel İnternet Konferansı Brezilya’da Yapıldı (24 Nisan 2014)

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde küresel olarak dünyada ilk kez düzenlenen ve iki gün süren NETmundial adlı zirvede internetin geleceği, güvenliği ve ABD casusluğuna karşı alınacak önlemler tartışıldı. Toplantıya 85 ülkeden 800’e yakın kuruluş ve şirket katıldı.

Toplantıda konuşan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, internet yönetimini belirli şirket ve dağınık otoritelerin insiyatifinden çıkarıp, daha küresel ve demokratik hale getirmek için ülke olarak mücadele verdiklerini söyledi.

Konuşmasında internet yönetiminin küresel düzeyde çözülmesi gereken acil bir duruma dönüştüğüne işaret eden Rousseff, tüm dünyada ortak bir arayış haline gelen yeni internet düzenlemesinin, ifade özgürlüğü, insan hakları ve ülkelerin egemenliği ilkelerini garanti altına alması gerektiğini ifade etti.

Dünya çapında internet oyuncularını bir araya getiren buluşmanın aktörleri arasında sivil toplum kuruluşları, hükümet temsilcileri, internet yönetiminden sorumlu kuruluşlar, Google, Facebook, Microsoft gibi önemli teknoloji ve yazılım şirketleri, üniversiteler ve teknik uzmanlar yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde Brezilya meclisinde kabul edilen internet yasasından övgüyle söz eden katılımcılar, Brezilya’nın bu girişiminin internetin pozitif yönde gelişmesi adına, hükümetler nezdinde güzel bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak tanımlanan sistemin kurucusu olarak bilinen Berners Lee ve internetin mucitlerinden biri olarak tanınan Google Başkan Yardımcısı Vint Cerf de konuşmacılar arasında yer alan isimlerdendi. Gerçekleşen toplantıdan memnuniyet duyduklarını dile getiren konuşmacılar, internetin geleceğinin uzlaşma üzerine olması gerektiğini ifade etti.

İnternet zirvesi, internet yönetimini ABD bünyesinde faaliyet gösteren özel ve devlet iştiraki kurumların tekelinden çıkarmak için, uluslararası düzeyde atılan ilk somut adım olması yönüyle dikkat çekti.

Uluslararası kamuya arz edilen toplantı öncesi 60 ülkeden toplam 188 yönetim modeli önerisinin geldiğini belirten yetkililer, tüm öneri ve taleplerin dikkatle incelenerek, en etkili yönetim taslağının ortaya çıkmasını umuyor.

Toplantı süresince ifade özgürlüğü, ağların güvenliği, gizliliğin korunması, hükümetlerin sorumlukları, internet erişiminin küresel düzeye ulaştırılması ve sunucuların tarafsız hale getirilmesi gibi konular tartışıldı.

Toplantıya Türkiye’yi temsilen Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer ve ekibi katıldı.

BREZİLYA’DAN DÜNYANIN ALKIŞLADIĞI ÖZGÜR İNTERNET HAMLESİ

Brezilya Senatosu, internet erişimini ve internet kullanıcılarının gizlilik hakkını güvence altına alan bir yasayı kabul etti.

‘Brezilya’nın İnternet Anayasası’ olarak adlandırılan yasa, devlete internete erişimin sürekli açık tutulması ve belirli güç odaklarının denetimi altına girmesini engelleme görevi veriyor.

Brezilya’da internet kullanıcılarının mahremiyetini korumayı ve internete eşit erişim sağlamayı amaçlayan yasa, Devlet Başkanı Dilma Rousseff tarafından imzalandı.

Rousseff, imzayı, Sao Paulo’da düzenlenen internet yönetiminin geleceği konulu konferans sırasında attı.

Brezilya’da internet için yeni düzenlemeye ilişkin tartışmalar, geçen yıl ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerde, “Devlet Başkanı Rousseff dahil, Brezilyalıların izlemeye alındığı” iddialarının yer almasının ardından başlamıştı.

Yeni yasada, Google ve Facebook gibi yabancı şirketlerin, Brezilya dışında sakladığı verilerin de Brezilya yasalarına tabi tutulması ve şirketlerin farklı içeriklere fazla ücretlendirme yapmasının engellenmesi gibi hükümler yer alıyor.

Devlet Başkanı Rousseff, yeni yasayı ifade özgürlüğü, kişisel mahremiyet ve insan haklarına saygı çerçevesinde değerlendirdiğini bildirmişti.