İlk kez güneş sistemi dışında yaşam belirtileri olan üç yeni gezegen keşfedildi

Bilim insanları ilk kez güneş sisteminin dışında kalan ‘potansiyel olarak yaşanabilir’ üç ayrı gezegen keşfetti Gezegenlerin dünyaya 39 ışık yılı uzaklığında olduklarını belirten araştırma ekibinden Michael Gillon gök bilimindeki mesafeler d...

İlk kez güneş sistemi dışında yaşam belirtileri olan üç yeni gezegen keşfedildi (3 Mayıs 2016)

Bilim insanları ilk kez güneş sisteminin dışında kalan ‘potansiyel olarak yaşanabilir’ üç ayrı gezegen keşfetti

Gezegenlerin dünyaya 39 ışık yılı uzaklığında olduklarını belirten araştırma ekibinden Michael Gillon gök bilimindeki mesafeler dikkate alındığında dünyaya yakın mesafede olduklarını dile getirdi.

Gezegenlerin küçük bir yıldızın yörüngesinde bulunduklarını belirten Michael Gillon ilk kez güneş sistemi dışında kalan bir gezegende hayatın izlerine rastlanabileceğine dikkat çekti.

Söz konusu gezegenler üç dikkat çekici karakteristiğe sahip bulunuyor. Bunlar; dünya ile benzer kütleye sahip olmaları, potansiyel olarak yaşanabilir olmaları ve uygun atmosferik özelliklerinin bulunması.

İlk bulgularda gezegenlerden ikisinin küçük bir yıldızın yörüngesinde oldukları, üçüncüsünün ise ‘yaşanabilir’ bir bölgede bulunduğu ve burada sıcak ve soğuğun aşırı düzeylerde olmadığı belirlendi.