İletişim Sektöründe Çalışanların İlginç Çelişkisel Şansızlığı: Kariyer Yaşlandırıyor!

Satış, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, gazetecilik gibi iletişim sektörlerinde çalışanlar, diğer sektörlerde çalışanlara göre ruhsal bakımdan çok daha fazla yıpranmalarına karşın, meslekleri gereği her gün bakımlı, güzel, şık ve güleryüzlü görünmek zorundalar!...

İletişim Sektöründe Çalışanların İlginç Çelişkisel Şansızlığı: Kariyer Yaşlandırıyor! (26 Şubat 2013)

Satış, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, gazetecilik gibi iletişim sektörlerinde çalışanlar, diğer sektörlerde çalışanlara göre ruhsal bakımdan çok daha fazla yıpranmalarına karşın, meslekleri gereği her gün bakımlı, güzel, şık ve güleryüzlü görünmek zorundalar!…

Bir yandan daha erken yaşlanma, diğer yandan genç, dinç ve bakımlı olma beklentisi arasında kalan sektör çalışanlarının işleri çok zor!

Posta Gazetesi’ne konuyla ilgili bilgi veren ArtPlast Estetik Cerrahi Kliniği’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; yöneticiler ve iletişim odaklı işlerde çalışanların farklı yıpranma, yaşlanma belirtileri taşıdığını, bu sebeple kendilerine daha özel bir anti-aging programı uygulandığını belirtti.

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir  “Yüksek stres altında uzun saatler çalışan, iş ve özel hayatı iç içe geçmiş, sorumluluğu büyük yöneticiler daha düzenli işler yapan yaşıtlarına göre daha çabuk yaşlanıyor. Ancak tezat şekilde sürekli göz önünde oldukları için görünümlerine dikkat etmek ve bakımlı olmak zorundalar’ diyor.

YÖNETİCİLERİN KARŞILAŞTIĞI ERKEN YAŞLANMA BELİRTİLERİ

Özdemir; uzun saatler çalışmanın, yetersiz dinlenmenin özellikle kadınları olumsuz etkilediğini belirterek karşılaşılan sorunları şöyle sıralıyor;

•  Uzun ve stresli çalışma saatlerinin getirdiği yıpranma, yüzde özellikle de dudak ve yanak çevresinde sarkmaya yol açar.

•  Uzun saatlerde masa başı çalışma duruşu ciddi biçimde bozar ve kamburluk, varis, özellikle bel ve göbek çevresinde yağlanma problemi doğurur.

•  Uykusuzluk, stres uzun süre bilgisayar kullanımı ve okuma göz çevresini erken kırıştırır ve gözaltlarında morluğa hatta gözaltı torbalarının daha erken ortaya çıkmasına ve yorgun görüntüye yol açar.

•  Yeterince dinlenemeyen, aşırı sigara dumanına maruz kalan cilt matlaşır, esnekliğini kaybeder, gözenekleri genişler ve strese bağlı akne, yağlanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

•  Sabah ve öğlenleri düzenli ve sağlıklı beslenemeyen çalışanlar akşam yemeklerine yüklendikleri için kilo problemleri baş gösterir, az yeseler de bir türlü kilo veremezler ve verdikleri kiloyu da hızla geri alırlar.

•  Özellikle yüksek topluklu ayakkabı giyen iş kadınlarında bacak ve ayak kemiği deformasyonu görülür bilekler ve dizlerde olumsuz görüntüler meydana gelir.