İkinci çeyrek raporlarına göre yine Facebook tavşan, Twitter ise kaplumbağa hızıyla ilerliyor

KAMİL ERYAZAR Sosyal medya ve teknoloji devleri ikinci çeyrek finans raporlarını yayınlıyorlar. Facebook hisse senetlerindeki artışla birlikte dünyanın en değerli 5'inci şirketi haline gelirken, Twitter'ın gelirindeki yükseliş ise şirketin halka arz edildiği 20...

İkinci çeyrek raporlarına göre yine Facebook tavşan, Twitter ise kaplumbağa hızıyla ilerliyor (29 Temmuz 2016)

KAMİL ERYAZAR

Sosyal medya ve teknoloji devleri ikinci çeyrek finans raporlarını yayınlıyorlar. Facebook hisse senetlerindeki artışla birlikte dünyanın en değerli 5'inci şirketi haline gelirken, Twitter'ın gelirindeki yükseliş ise şirketin halka arz edildiği 2013 yılından beri en yavaş hızda gerçekleşmiş oldu.

Facebook, 2016 ikinci çeyrek bilançosunda, geçen yılın aynı döneminde göre, gelirinin yüzde 59, net karının da yüzde 186 arttığını açıkladı.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 2016'nın ikinci döneminde ortalama 1,13 milyar kişiye ulaşan Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde 1,71 milyar kişiye yükseldiği belirtildi.

Ayrıca, Facebook'un ikinci çeyrek reklam gelirleri 6,24 milyar dolara ulaştı. Söz konusu gelir, geçen yılın nisan-haziran döneminde 3,83 milyar dolardı.

Facebook'un toplam kullanıcılarının yüzde 92'sini oluşturan günlük aktif mobil kullanıcılarının sayısı ise 1 milyarı geçti.

Facebook dünyanın en değerli 5’inci şirketi oldu

New York borsasında, Facebook'un hisse başına değeri, şirket tarihinin en yüksek seviyesi olan 128,33 dolara kadar yükselirken, şirketin piyasa değeri toplam 362,5 milyar dolara ulaşmış oldu.

Böylece, Facebook, Berkshire Hathaway'in piyasa değerini geride bırakarak dünyanın en değerli 5'inci şirketi konumuna yükseldi.

TWITTER’IN İKİNCİ ÇEYREK KÂRI: 602 MİLYON

Twitter'dan yapılan açıklamada, bu yılın ikinci çeyreğindeki gelirin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış göstererek 602 milyon dolar olduğu belirtildi. Şirket, 2015'in nisan-haziran döneminde 502 milyon dolar gelir elde etmişti.

Böylece Twitter'ın gelirindeki yükseliş, şirketin halka arz edildiği 2013 yılından beri en yavaş hızda gerçekleşmiş oldu.

Ayrıca, açıklamada, şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde 107 milyon dolar zarar ettiği bilgisi paylaşıldı. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 137 milyon dolar zarar etmişti.

313 milyon kullanıcı

Öte yandan, Twitter'ın bu yılın ikinci çeyreğindeki aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 3 artarak 313 milyona ulaşırken, bu miktarın yüzde 82'sini mobil kullanıcılar oluşturdu.

Şirketin 2016 ikinci çeyreğindeki reklam geliri de geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 18 yükselerek 535 milyon dolar olurken, bu miktarın yüzde 89'u mobil reklam gelirlerinden geldi.

Twitter'ın net kar ve gelirinin piyasa beklentisinin altında gelmesi nedeniyle şirketin hisseleri, New York borsasının kapandığı saatten sonra yapılan sınırlı işlemlerde yüzde 11'in üzerinde düşüş kaydetti.