Hükümet Operasyon ile İlgili Sessizliğini Bozdu

Önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç daha sonrada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin İstanbul merkezli operasyona ilişkin sorusunu yan...

Hükümet Operasyon ile İlgili Sessizliğini Bozdu (18 Aralık 2013)

Önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç daha sonrada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir gazetecinin İstanbul merkezli operasyona ilişkin sorusunu yanıtladı.

“İstanbul merkezli operasyonda adı geçen bakanların istifaları gündemde mi? Kabine revizyonu kapsamında böyle bir tasarrufunuz söz konusu mu” sorusu üzerine, “ortada çok çok kirli bir operasyonun söz konusu” olduğunu söyledi.

Bu konuyu, mevkidaşı Macaristan Başbakanı ile birçok anlaşmayı imzaladığı bir toplantıda yorumlamayı arzu etmediğini dile getiren Erdoğan, 11 yıllık iktidarları içerisinde Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin ve iktidarlarının nelerle mücadele ettiğinin de malum olduğunu belirtti. Bu mücadelelerde atılan adımların ulusal boyutu olduğu kadar uluslararası boyutunun çok daha önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Biz, 2023 yılının Türkiyesi’nin ilk on içerisinde dünyada yer almasının kavgasını, mücadelesini verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, koştururken ama birileri de acaba biz Türkiye’nin bu hızlı gidişini nasıl durdururuz? Bunun gayreti içinde. Bunun dışarıda heveslileri, planlayıcıları olduğu gibi onların ülkemizde de bazı uzantıları var. Bu uzantılar şudur, budur bunları konuşacak değilim. Bunların kimler olduğunu da sizler de tahmin ediyorsunuz. Gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu. Burada istediklerini elde edemediler. Ondan sonra şimdi yeni bir adım attılar. 14 ay dinleme, izleme, bu tür şeyler yapılıyorsa bu konuda kendi üstlerine bunlar haber verilmiyorsa haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa buradaki mühendislik, yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir ve bu çeteler bir nevi devletin içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme, böyle bir gayretin içerisine girme olayıdır.”

“Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız”

Başbakan Erdoğan, kamu bankalarının kendi iktidarları öncesinde görev zararıyla açık kapattığını ancak şu anda Avrupa bankaları arasında derece yapan konuma geldiğini kaydetti.

Bu bankaları yaralama hedefinin de operasyon kapsamında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şunları bildirdi:

“Bunlar dikkat çekicidir ve bunların Türkiye’deki uzantıları var, uluslararası boyutu var, tespitimiz, tahminiz var ama aynı zamanda Türkiye’de bunun uzantıları var ve bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde bir devlet gayretiyle bu adımları atıyorlar fakat bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş, buymuş, şucuymuş, bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesi’dir.”

“Biz bunlara yabancı değiliz”

Olaylara ilişkin, çok değişik şeylerin söylendiğini, bunların söylenmeye de devam edeceğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar şunlar bunlar oluyor. Bunlara biz zaten alıştık. Bunları ne yazık ki başta daha önce biliyorsunuz, bu ülkede biz 28 Şubatları medyayla gördük. Medyanın kendi içindeki organizasyonlarıyla gördük. Onlar o karanlık işleri çevirdiler. Daha sonra biliyorsunuz bunlara bazı STK’lar karıştı. Hani o ‘beşli çete’ diye ortaya çıkan gruplar. Biz bunlara yabancı değiliz. Şimdi yine bunun değişik bir versiyonu yine aynı şekilde uygulanıyor. Biz gereken çalışmayı gerektiği şekliyle yapacağız. Bakan arkadaşlarımız ve onların ailelerinin bu işe bulaştırılması vesaire… Bu konularda da tabii ki onlar bu atılan adımlar neticesinde hassasiyetleri ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur. Biz gereken neyse onu zaten aramızda görüşüp gerekeni gerektiği anda yaparız.”

“Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor”

Gerekli adımları muhalefet partileri istediği için atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Onların biz cemaziyelevvelini çok iyi biliriz. Onların cemaziyelevvelindeki kirlilikleri çok iyi biliriz. Onların kirlilikleriyle bu ülkenin ne hale geldiğini, delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Tabii çok farklı bir Türkiye’yi gördükleri için böyle kurusıkı atıyorlar. Hele hele 5 yıllık iktidara tahammül edemeyen, daha 3,5 yıl dolunca bırakıp kaçanları da biz çok iyi biliyoruz. Dile sığmayacak ifadelerle zaten isimlerini ağzıma almayacağımı daha önce söylediğim için yine almayacağım. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor.”

Erdoğan, muhalefet partilerine gereken cevabı gerektiği şekilde milletin 30 Mart’ta vereceğini dile getirerek “Bu ‘at çamuru tutmasa iz bırakır’ mantığı evelallah bize tutmayacaktır. Her zaman söylüyorum bizim abdestimizden şüphemiz yok, dolayısıyla namazımızdan da şüphe etmeyiz. Burada da birçok şeyleri de farklı şekilde algılama olayı ve milletimizin algısını değiştirme gayretleri var. Onlar da nedir? Yapılan birçok olumlu faaliyetleri, olumsuza dönüştürme gayretleri var ki bunlarda da yine aradıklarını, beklediklerini bulamayacaklar” diye konuştu.

“Anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendislik”

Erdoğan, Emniyet Genel Müdürlüğünde yapılan değişiklerle ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Evet emniyette yapılan değişiklikler valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle burada kendilerinin bir defa tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Bu çok daha farklı illere sıçrayabilir. Dedim ya nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki siyasi noktadaki bir mühendisliktir. Biz böyle bir mühendisliğe fırsat vermeyeceğiz, çünkü bu ülkenin geleceğini karartmaya, kimsenin hakkı yok.”

ARINÇ: “NASIL BİR KARAR VERECEK ONU BAŞBAKAN TAKDİR EDECEK”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakanlık’ta düzenlediği basın toplantısında, “Yargı gereğini yapacaktır. Bu operasyon niçin bu zamanda yapılıyor? Niçin buna benzer tehditlerin savrulması yapılıyor. Hükümetin yıpratılmak istendiğini düşünüyoruz. Eğer devlet içinde kümelenmiş bir örgüt varsa, bunları ortaya çıkarmak boynumuzun borcu olsun” dedi.

“SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL ETMEK SUÇTUR”

“Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek suçtur” diyen Bülent Arınç, “Hükümet olarak soruşturma dosyasını görmekten bile mahkumken, fotoğrafların yayınlanması hukukla barışmaz. Bu noktada belirlenecek beyanatların doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Hükümetimiz siyasi anlamda bazı çalışmaları yapacaktır. Başbakanımız da yeri gelince açıklama yapacaktır. Soruşturma gizliliğine ne basın, ne siyasetçiler uymuyor. Bir insan kesin hüküm verilinceye kadar suçsuzdur. Hukuk herkese lazım, adalet herkese yol göstermesi gerekir” dedi.

“ŞUBE MÜDÜRÜNÜN OPERASYONDAN MÜDÜRLERİ HABERSİZDİR”

Bülent Arınç, “Bir sanatçımızın eşiyle ilgili iddialar var. TOKİ iddiaları var, belediyelerin kurulla birlikte çalışıldığı iddiası var. Dinlemelerin 6 ay önce kesildiği ancak operasyonunun ertelenmesinin altında ne yattığı konuşuluyor. Bu işi yapanlar emniyetteki şube müdürleridir, şube müdürlerinin bir üstüne bilgi vermesi zorunludur. Şube müdürünün operasyondan müdürleri habersizdir, haber verselerdi önlem alınırlardı diyorlar. Görev ifa edilecek. İsimleri gizli tutabilirsiniz. Bir İçişleri Bakanı’nın oğlunun gözaltına alındığını televizyondan öğrenmesi kadar acı bir şey olabilir mi?” diye konuştu.

“PSİKOLOJİK HARP TAKTİĞİ UYGULANMAKTADIR”

Bülent Arınç, “Bazıları hakkında görevleri kötüye kullanması nedeniyle soruşturma açılmıştır ve görev yerleri değiştirilmiştir. Bakanlar hakkında fezleke tanzim edileceği, UYAP’a bilgi verilmeden operasyon yapıldığı belli. Bunun amacı hükümetimizin yıpratılmasıdır. Psikolojik harp taktiği uygulanmaktadır” dedi.

“YOLSUZLUKLARLA, YASAKLARLA, YOKSULLUKLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

“Çok planlı bir operasyonla karşı karşıyayız” diyen Bülent Arınç, “Bütün bunları yerel seçimlere yönelik, Türkiye’nin ekonomik gücünü yıpratmayı komplo teorisi olarak söylemiyorum. Büyümede, ihracatta atılım yapan bir ekonomi görüyoruz. Bu imajı karalamak, küçük düşürme noktasına geldiği düşünülebilir. Bu iddiada kimlerin adı geçiyorsa bu iddialar sonuna kadar araştırılmalıdır. Kim hakkında delil varsa, kim hüküm giyecekse bizi ilgilendirmiyor. Yolsuzluklarla, yasaklarla, yoksullukla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“DEVLET İÇİNDE KÜMELENMİŞ BİR ÖRGÜT VARSA, BUNLARI ORTAYA ÇIKARMAK BOYNUMUZUN BORCU OLSUN”

Bülent Arınç, “Yargı gereğini yapacaktır. Bu operasyon niçin bu zamanda yapılıyor? Niçin buna benzer tehditlerin savrulması yapılıyor. Hükümetin yıpratılmak istendiğini düşünüyoruz. Eğer devlet içinde kümelenmiş bir örgüt varsa, bunları ortaya çıkarmak boynumuzun borcu olsun” dedi.

“NASIL BİR KARAR VERECEK ONU BAŞBAKAN TAKDİR EDECEK”

Bülent Arınç, “Halkbank Genel Müdürü’nün eşi serbest kaldı. 51 kişi sorguya girecek. 15 günü geçti. Son Bakanlar Kurulu’ndan sonra aday olacak bakanlarımız görevinden ayrılacak mı belli değildi. Başbakanımızla konuşmuştum. Bakanlar aday olduğu takdirde Ocak ayından itibaren aday olarak çalışacaklarını söyledi. Aralık sonu diye konuşmuş olabilirim. Şimdi nasıl bir karar verecek onu Başbakan takdir edecek” diye konuştu.

“MAKSATLI MI YAPILDI, BUNU ARAŞTIRMAK BİZİM İŞİMİZ”

Bülent Arınç, “MİT de Emniyet’te, Bakanlıklar da idari çalışmalar yapar. Bizim işimiz idari soruşturmalarla başka maksat için bu çalımalar yapıldıysa bunu yapanları bulmaktır. Buna benzer operasyonları değil, kendi içimizde yapabileceğiz bir yapıyı ortaya çıkarmaktır amaç.

Bu iş bir başka maksatlı mı yapıldı, bunu araştırmak bizim işimiz. Bir ilin emniyet müdürü yapılacak işten haberdar değilse, özelilkle bu yollar kesilmişse bu araştırılmalıdır” dedi.

“YASADIŞI DİNLEMELER YAPILMIŞ MI BUNLAR ARAŞTIRILACAKTIR”

Bülent Arınç, “Başbakanımız ilgili bakanları çağırdı, değerlendirme yaptık. Bunun dışında yasadışı dinlemeler yapılmış mı bunlar araştırılacaktır. Başbakan’ın evindeki böcekle ilgili açıklamalar yapmıştı, bu soruşturma ayrı onunla ilgili sayın başbakan yakında bir açıklama yapacaktır” diye konuştu.

“TOPLANTIDA BU KONUDA NE KONUŞULDU ONU ANLATMAM”

Bülent Arınç, “Toplantıda bu konuda ne konuşuldu onu anlatmam. Bakanlarımız bizim için suçsuzdur ancak onların dahli varsa hukukun gereği yapılır. Bu bakanlarımız bize müsade diyebilirler, başbakanımız da bunu talep edebilir. Ne yapacaklarını yakın zamanda görürüz” dedi.

DHA – AA