Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Kesinleşmiş Gibi!

Erdoğan Köşk’e çıkarsa başbakan kim olacak? AK Parti MKYK toplantısında parti tüzüğündeki “3 Dönem” kuralının devam etmesine karar verildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik imzasıyla yayınlanan açıklamada, parti tüzüğündeki “3 D...

Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Kesinleşmiş Gibi! (2 Mayıs 2014)

Erdoğan Köşk’e çıkarsa başbakan kim olacak?

AK Parti MKYK toplantısında parti tüzüğündeki “3 Dönem” kuralının devam etmesine karar verildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik imzasıyla yayınlanan açıklamada, parti tüzüğündeki “3 Dönem” kuralının devam etmesine karar verildiği belirtildi.

Bu karar aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olacağı anlamına da geliyor.

73 Milletvekilini Etkiliyor

Bu kuralın devam etmesi AK Partili 73 milletvekilini etkiliyor. 2015 genel seçimlerinde aday olamayacak isimler arasında Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve birçok bakan da bulunuyor.

Seçim Sisteminde Değişiklikten Vazgeçildi

Açıklamada ayrıca, 2015 Genel Seçimleri’ne mevcut seçim sistemiyle gidilmesine karar verildiği, dolayısıyla dar bölge ya da daraltılmış bölge sistemiyle ilgili bir girişimde bulunulmayacağı vurgulandı.

Erdoğan’dan Sonra Başbakan Kim Olacak?

Daha şimdiden Başbakan’ın kim olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı bile…

Genel seçimlerin erkene alınarak cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte yapılma olasığı hiç konuşulmadığından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün milletveki seçilmesi ve Başbakan olması çok zayıf görünüyor. Zaten Gül de geçen ay Kütahya’da yaptığı açıklamada, “bugünkü şartlar çerçevesinde gelecekle ilgili siyaset planımın olmadığını paylaşmak isterim” demişti.