Hukukta Yeni Dijital Dönem: Facebook Üzerinden Mahkeme Kararı Tebliğ Edildi

Londra'daki bir grup avukat, karşı tarafa mahkeme kararını Facebook üzerinden tebliğ etti. Aile mahkemesi söz konusu davada, Polonya'da yaşayan Pawel Oboz'un üç yaşındaki kızını İngiltere'ye geri getirmemesi halinde hapse atılabileceğine hükme...

Hukukta Yeni Dijital Dönem: Facebook Üzerinden Mahkeme Kararı Tebliğ Edildi (11 Mart 2015)

Londra'daki bir grup avukat, karşı tarafa mahkeme kararını Facebook üzerinden tebliğ etti.

Aile mahkemesi söz konusu davada, Polonya'da yaşayan Pawel Oboz'un üç yaşındaki kızını İngiltere'ye geri getirmemesi halinde hapse atılabileceğine hükmetti.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde bugün yer alan bir habere göre, davada yer alan avukatlar da, kararı Pawel Oboz'un facebook sayfasında paylaşarak tebliğde bulundular.

34 yaşındaki Oboz'un söz konusu mahkeme kararı paylaşımına yanıt vermediği ve kızını verilen süre içinde İngiltere'ye geri getirmediği için hakkında 12 ay hapis cezasına hükmedildiği öğrenildi.

Mahkeme, Oboz ile iletişime geçilmesi için "çok defa çaba gösterildiğini", kendisine telefonda sesli mesaj, posta, email, kurye ve son olarak da Facebook ile ulaşılmaya çalışıldığını belirtti. Bu durumu göz önüne alan mahkeme, Pawel Oboz'a tebligatın yapılmış sayılacağına karar verdi ve Oboz hakkında 12 ay hapis cezasına hükmetti.

Aslen Kosta Rikalı olan anne Evelyn Rojas Sanchez ile Pawel Oboz'un ABD'de tanıştığı, daha sonra Londra'ya yerleştikleri ve burada çocuk sahibi oldukları öğrenildi.

2014 yılına doğru çiftin sorun yaşadığı ve çocuğun"Polonya'da alıkonulduğu" ileri sürüldü.

BBC Türkçe