Henüz 17 Yaşında Hayatının Baharındaydı

İHA muhabiri tarafından çekilen bu görüntüler dünya gündemine oturabilir! Haber videosunu, dünyadaki bütün haber ajanslarının kullanma olasılığı var. Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkmaya çalışan lise son sınıf öğrencisi Dilan Alp, polisin müdahalesinden kaçarken bir eve ...

Henüz 17 Yaşında Hayatının Baharındaydı (1 Mayıs 2013)

İHA muhabiri tarafından çekilen bu görüntüler dünya gündemine oturabilir! Haber videosunu, dünyadaki bütün haber ajanslarının kullanma olasılığı var.

Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkmaya çalışan lise son sınıf öğrencisi Dilan Alp, polisin müdahalesinden kaçarken bir eve sığındı. Polis, eve baskın yapıp gaz bombası attı. Gaz kapsülü Dilan’ın kafasına geldi. Kafatası kırılan Alp, Taksim İlkyardım Hastanesi’nde ameliyata alındı. Yanındaki arkadaşı Erol Pamuk ise polisin kafasına dipçikle vurması sonucu yaralandı, kafasına dikiş atıldı. Ameliyat’tan çıkan Alp, Bahçelievler Medical Park Hastanesi’ne nakledildi, yoğun bakımda ve hayati tehlikesi sürüyor!

Yenibosna Çoban Çeşme Lisesi’nde son sınıf öğrencisi Dilan Alp, Bilim Üniversitesi öğrencisi Esin Kavruk ve işçi olarak çalışan arkadaşları Erol Pamuk ve yengesi Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkmaya çalışıyordu. Kavruk’un anlatımına göre olay şöyle gelişti:

“Bilgi Üniversitesi yakınlarında polis müdahalesinden kaçtık. Bir apartmana saklandık. Apartmanın etrafını çevik kuvvet sardı. Bir ailenin evine sığındık. Polis eve baskın yaptı ve evin içine gaz bombası attı. Dilan’ın kulağı ve gözü arasına gaz kapsülü isabet etti. Kafatası kemiği kırıldı, hayati tehlikesi var. Bir ay sonra LYS’ye girecekti.”

Babası da Beşiktaş’ta Gaz Yedi!

Hey Tekstil’de çalışırken bir süre önce toplu işten çıkarma nedeniyle işsiz kalan Dilan Alp’in babası Ali Alp’de Beşiktaş’ta polisin gaz bombalı müdahalesine maruz kaldı. Ali Alp, “ben hayatımda böyle bir şey görmedim” dedi.


BDP’den Dilan’a hastanede ziyaret 

BDP İstanbul milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ile Sabahat Tuncel, çıkan olaylarda yaralanarak Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan lise öğrencisi Dilan Alp’i ziyaret etti.

Hastaneye gelerek Dilan Alp’in sağlık durumu hakkında bilgi alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder çıkışta basın mensuplarına yaptığı konuşmasında, “Tarlabaşı’nda 17 yaşında bir kızımız, polis bomba atınca bir eve sığınıyorlar. Polis eve giriyor. 7 tane gençtir bunlar. Kapıyı açıp bu gaz bombası denen şeyin kapsülünü de mermi niyetine kullanıyorlar. Direkt kızın başına gaz bombasının kapsülü kızın başında patlıyor. Emniyet ‘Merdivenden düştü’ diye açıklama yapmış. O emniyetten düştü diye açıklama yapan her kimse bu kızın başına bir şey gelirse sorumlusu da odur. Bakacağız ameliyata almışlar. Aileyi bekliyoruz. İnşallah bir şey olmaz” dedi.

İşçi Erol Pamuk ise müdahale sırasında polisin gaz bombasını attığı silahın dipçiğiyle yaralandığını belirterek polislerin arkadaşlarını yerlerde sürüklediğini anlattı:

“Yengem ve Esin’e polisler işkence yapıyordu. Saçlarından çekip yerde sürüklüyorlardı. Tekme atıyorlardı. Ben de üzerlerine yattım. Silahın dipçiğiyle kafama vurdular. Taksim İlkyardım’da dikiş attılar.”

İstanbul Tabip Odası’ndan Feryal Kaya, Alp’in durumu ile ilgili doktorundan bilgi aldı. Polisin müdahalesi sonucu ağır yaralanan Alp’in kafa taban kemiği ve temporal bölgesinde kırığı olduğunu, Taksim İlkyardım Hastanesi’nde beyin cerrahisinde ameliyata alındığı bilgisini verdi.

Vatan / İHA / T24