Hayaldi gerçek oldu! Twitter’ın algoritması ve zaman tüneli değişti

Facebook’a benzeyeceği endişesiyle kaygıyla beklenilen Twitter'ın yeni zaman tüneli özelliği gerçek oldu. Bundan böyle Twitter'a girmediğiniz zamanlarda göremediğiniz en çok beğenilen Tweet'ler en önde görülecek. Sosyal medya...

Hayaldi gerçek oldu! Twitter’ın algoritması ve zaman tüneli değişti (11 Şubat 2016)

Facebook’a benzeyeceği endişesiyle kaygıyla beklenilen Twitter'ın yeni zaman tüneli özelliği gerçek oldu. Bundan böyle Twitter'a girmediğiniz zamanlarda göremediğiniz en çok beğenilen Tweet'ler en önde görülecek.

Sosyal medya ile basında çıkan haber ve söylentileri geçtiğimiz günlerde Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey yalanlamıştı ama bugün uygulanmaya başlandı.

Twitter'ın yeni "algoritmik" zaman tüneli bazı kullanıcılarda görülmeye başlandı bile.

Şimdilik ‘isteğe bağlı’ seçeneği ile sunuldu

Şimdilik bu sistem varsayılan olarak ayarlı gelmiyor. Kullanıcıların bu özelliğe geçmesi için "Bana ilk önce en iyi Tweet'leri göster" seçeneğini aktif etmeleri gerekiyor. Ancak önümüzdeki haftalarda Twitter'ın bu özelliği bütün kullanıcılarda aktif edeceği söylense de, bu özelliği iptal etmek yine kullanıcılar elinde olacak.

Tabii ki Twitter'ın major platformları olarak iOS, Android ve web sürümlerine gelecek yeni algoritmik zaman tüneli, şu anda sadece bazı kişilerde görüntülenebiliyor.

Nasıl çalışıyor?

Timeline şöyle çalışacak. Ayarlarınıza girip özelliği aktif hale getireceksiniz, ardından Twitter'ı bir süre sonra açtığınızda en çok önemseme ihtimalinizin olduğu Tweet'ler timeline'ın en üst sırasında belirecek . Bu Tweet'ler en yeniden en eskiye doğruya doğru sıralanacak (ters kronolojik sırada) . Tweet'lerin kalan kısmı da bunun tam altında yer alacak ve yine her zamanki gibi yeniden eksiye doğru akacak . İstediğiniz her an sayfayı yenileyip en son gönderilen Tweet'leri atıldıkça en üstte görebilir, hali hazırda bildiğiniz ve sevdiğiniz deneyimi yaşamaya devam edebilirsiniz.

Bu özelliği kullananların daha canlı yorumlar yapıp sohbetlere girerek daha fazla Tweet atıp Retweet etmeye eğilimli oldukları görüldü.Bu özelliği denemek isterseniz, ayarlarınızdaki timeline kısmına gidip “Bana En İyi Tweet'leri Önce Göster”i seçebilirsiniz.

Cihaz ve işletim sistemine göre ayarlar

MASAÜSTÜNDE

twitter.com üzerindeki hesabınıza giriş yapın ve "Ayarlar"> "Hesap"> gidin "İçerik". Yeni özellik altında olacak "Zaman Çizelgesi;" yanındaki kutuyu işaretleyin, kapatmak için "Bana ilk önce en iyi Tweet'leri göster".

iOS'ta

Twitter uygulamasında, dişli çark simgesine basıp "Ayarlar"ı, sonra da Ayarlarını ayarlamak istediğiniz hesabı seçin. Daha sonra ", Timeline kişiselleştirme" "Zaman Çizelgesi"ne gidin ve yanındaki kutuyu işaretleyin "Bana ilk önce en iyi Tweet'leri göster".

ANDROİD'DE

"Ayarlar", sonra "Timeline" düğmesine dokunun ve yanındaki kutuyu işaretleyin, taşma simgesine dokunun "Bana ilk önce en iyi Tweet'leri göster".