Dünya Siyaset ve İnsanlık Tarihine Geçen İki Kare İran’ı Karıştırdı

Geçen hafta hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in cenaze törenine katılan İran Cumhuraşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Chavez’in acılı annesine sarılması ve Chavez’in tabutunu öpmesi, şeriat kurallarıyla yönetilen İran’da büyük tepkiye ...

Dünya Siyaset ve İnsanlık Tarihine Geçen İki Kare İran’ı Karıştırdı (12 Mart 2013)

Geçen hafta hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in cenaze törenine katılan İran Cumhuraşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Chavez’in acılı annesine sarılması ve Chavez’in tabutunu öpmesi, şeriat kurallarıyla yönetilen İran’da büyük tepkiye neden oldu. İran liderine 2008 seçimlerinde destek veren muhafazakar milletvekili Muhammed Deghan, İran liderinin İslam’a aykırı davrandığını öne sürdü. Deghan, “Saptırılmış grup” olarak nitelediği Ahmedinejad ve çevresindekilerin giderek yayıldığını dile getirdi. Bir başka vekil Muhammed Taghi Rehber, “Ahmedinejad cenazede kendini kaybetti” dedi.

‘Dinini iyi öğrensin’

Ahmedinejad ile Caracas’a giden vekiller ise Chavez’in annesinin çok üzgün olduğunu, Ahmedinejad’ı ‘oğlum’ diyerek sevdiğini, onu üzmemek için Ahmedinejad’ın sarıldığını belirtti. Din adamları Ahmedinejad’ın cenazede Chavez’i Şii inancının kutsal ‘mehdi’ mertebesine yükselterek “Hz.İsa ve Mehdi ile birlikte dünyaya geri dönecek” demesini, “Ahmedinejad, ya dinini iyi öğrensin ya da görevinin geri kalanında dini içerikli açıklama yapmasın” diyerek eleştirdi.