Haber Siteleri Araştırmasının Sonuçları

KAMİL ERYAZAR Webtures ve Marketing Türkiye ayrı ayrı, reytinglerine ve sosyal medya kullanımlarına göre haber sitelerini değerlendirdi Webtures’in SEO Web Ölçümleme Sistemi’ne göre hazırlanan raporda, haber sitelerinin piyasa değerleri belirlendi....

Haber Siteleri Araştırmasının Sonuçları (4 Haziran 2016)

KAMİL ERYAZAR

Webtures ve Marketing Türkiye ayrı ayrı, reytinglerine ve sosyal medya kullanımlarına göre haber sitelerini değerlendirdi

Webtures’in SEO Web Ölçümleme Sistemi’ne göre hazırlanan raporda, haber sitelerinin piyasa değerleri belirlendi. Milliyet ve Hürriyet en değerli haber siteleri olarak öne çıkarken Sabah 3. sırada ve Haberler.com da 4. sırada yer alıyor.

Bu veriler ışığında Mynet’in haber sitesine dönüşünü doğru bir strateji olarak değerlendirebiliriz. Domain gücünü kullanarak rekabetçi sektörün içinde 5. sırada yerini almış durumda.

Site Adı                              SEO Değeri

Milliyet.com.tr                  21.645.057

Hurriyet.com.tr                 17.932.243

Sabah.com.tr                       8.654.987

 Haberler.com                     7.247.019

 Mynet.com                         5.122.458

 Haber7.com                        1.766.660

 Haberturk.com                   1.541.226

 Internethaber.com                853.249

 Yenisafak.com                        780.444

 Ensonhaber.com                    702.548

 Sozcu.com.tr                           499.057

 Gazetevatan.com                   469.829

Yapılan hesaplamalara göre; sıfırdan oluşturulacak bir haber sitesinin SEO gücü olarak Milliyet ile aynı seviyeye gelmesi için yaklaşık 22 milyon TL tutarında bir SEO yatırımı gerekecektir.

Webtures’in özel olarak geliştirdiği SEO Web Ölçümleme Sistemi ile; organik trafik kaynağı, anahtar kelime sayısı, rekabet düzeyi ve tıklama başı reklam maliyeti gibi birçok kriter üzerinden yapılan hesaplama ile web sitelerinin SEO kapasitesinin maliyeti hesaplanmaktadır.

*Bu araştırmada haber sitelerinin; marka, yazılım altyapısı, sosyal medya ve diğer faaliyetlerine ilişkin değerleri göz önünde bulundurulmamıştır.

Marketing Türkiye’nin “Medya Dijital Varlık Reytingleri” Araştırması

Dijital Araştırmalar Derneği girişimi Diplomacy.Live ve Marketing Türkiye dergisi, 113 haber sitesini, 17 alanda ve 118 kategoride değerlendirdi.

Buna göre, birinciliği Haberler.com aldı. İkinci sırada Haber7.com, üçüncü sırada ise diken.com.tr yer aldı.

Daha sonra ilk 10’a giren haber siteleri ise sırasıyla odatv.com, aktifhaber.com, ensonhaber.com, t24.com.tr, F5haber.com, Sondakika.com ve Internethaber.com oldu.

Haber sitelerinin sosyal medya kullanımı değerlendirmesinde ise, Diken internet sitesini ve Twitter’ı en iyi ve en doğru kullanan haber sitesi seçilirken, Facebook’ta Haber7, YouTube’da Haberler.com, Instagram’da ise Aktif Haber ve Haberler.com ön plana çıktığı görüldü.

Araştırma, haber sitelerinin dijital varlık sahipliği, kişiselleştirme, güncellik, etkileşim, etki ve inovasyon kategorilerinde yaklaşık 150 kriter ışığında gerçekleştirildi.

Araştırmanın ayrıntılarını Marketing Türkiye’nin Haziran 2016 sayısında bulabilirsiniz.