Grup Yorum’un Değil, Bu Kez Gripin’in Konseri Engellendi

Kocaeli’nde liseli 3 bin öğrenciye konser veren Gripin’in konseri polis tarafından engellendi. Konser alanına giden polisler Gripin sahnede şarkısını söylediği esnada konser alanındaki elektrikleri kesti. Konser alanı ve binlerce öğrenci bir anda karanlık içinde kaldı. B...

Grup Yorum’un Değil, Bu Kez Gripin’in Konseri Engellendi (7 Şubat 2013)

Kocaeli’nde liseli 3 bin öğrenciye konser veren Gripin’in konseri polis tarafından engellendi. Konser alanına giden polisler Gripin sahnede şarkısını söylediği esnada konser alanındaki elektrikleri kesti. Konser alanı ve binlerce öğrenci bir anda karanlık içinde kaldı.

Birinci Dünya Savaşı’nda denizaltı subayı, sonrasında da rahip olan Alman Martin Niemöller’in çok bilinen bir pişmanlık öyküsüdür:

“Önce sosyalistleri topladılar, sesimi çıkarmadım,çünkü ben sosyalist değildim.

sonra sendikacıları topladılar, sesimi çıkarmadım,çünkü ben sendikacı değildim.

sonra çingeneleri topladılar, sesimi çıkarmadım,çünkü ben çingene değildim

sonra yahudileri topladılar sesimi çıkarmadım, çünkü ben yahudi değildim.

sonra beni almaya geldiler benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.”

İstanbul ’da bulunan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türkiye genelinde belirlediği 5 ilde ‘Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sömestr Fest’13’ adı altında bir organizasyon düzenledi. Lise öğrencilerine yönelik etkinlikler kapsamında Gripin konseri de yer alıyordu. Bursa’nın ardından dün de sıra Kocaeli’ndeydi. Yaklaşık 3 bin öğrenci gün boyu yapılan etkinliklere katıldıktan sonra Gripin’i izlemek üzere Perşembe Pazarı’ndaki konser alanına gitti. Ancak konserin bitimine son 4 şarkı kala polis memurları konser alanına geldi. Polis, ‘Şikayet var’ diyerek konserin bitirilmesini istedi. Lila Organizasyon’dan Doğukan Celesun, olayın sonrasını şöyle anlattı:

“Eskişehir, Edirne, Balıkesir, Bursa ve Kocaeli’ni kapsayan bir turneydi. Her yerde izinler alındı. 4 konser sorunsuzca tamamlandı. Saat 17.45’te konser başladı. 18.20’de polisler geldi. İzmit İlçe Emniyet Müdürvekili olduğunu söyleyen (Salih Çakır) görevli konserin bitirilmesini istedi. Biz izinli olduğunu söyledik. Bize ‘sizinle muhatap olmayız’ dedi. Kimliğini bile göstermek istemedi. Hemen sesi kapatın dedi. Polis memurlarına talimat verip şalteri indirtti. Sahne’de Gripin şarık söylerken sesi ve elektriği kestiler.”

POLİS DURUMDAN VAZİFE ÇIKARDI

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç ise olayla Radikal’e şunları anlattı: “Üniversitenin en üst temsilcisi olarak konsere davet edildim. Ben de konsere katıldım. Bir kargaşa oldu ve bir anda elektriği kestiler. İçeriden polis şalterleri indirmiş. Polis konuya vakıf değil. Üniversitenin bu organizasyonu yaptığının ve Gripin’in ünlü bir grup olduğunun da farkında değildi. Zaten bize hiç sormadılar. Eğer gelip durumu anlatsalar kontrollü bir şekilde konseri bitirirdik. Ama bir anda kestiler. İnfial yaratacak durumdu. Çok tehlikeli bir şey yaptılar. Konser alanında 3 bin kişi vardı. Gripin’in güvenliği sağlanamadı. Koca bir yapı karanlıkta kaldı. Tüm malzemeler kargaşada zarar gördü. Durumu valiliğe de bildirdik. Tüm emniyetin suçu yok tabi bir emniyet müdürünün durumdan vazife çıkarması sonucu bu durumda kaldık. Vali beyin haberi dahi yokmuş.” (Radikal)