GPS DESTEKLİ AYAKKABI YAPILDI

İngiltere’de bir girişimci Oz Büyücüsü adlı masaldan esinlenerek GPS destekli ayakkabı geliştirdi. Dominic Wilcox adlı bir İngiliz tarafından geliştirilen GPS ayakkabılar teknolojinin hayalle gelişmesine verilebilecek son örneklerden. Bir barda içki içerken Oz Büyücüsü ad...

GPS DESTEKLİ AYAKKABI YAPILDI (21 Eylül 2012)

İngiltere’de bir girişimci Oz Büyücüsü adlı masaldan esinlenerek GPS destekli ayakkabı geliştirdi.

Dominic Wilcox adlı bir İngiliz tarafından geliştirilen GPS ayakkabılar teknolojinin hayalle gelişmesine verilebilecek son örneklerden. Bir barda içki içerken Oz Büyücüsü adlı masalda Dorothy karakterinin giydiği ayakkabıdan ilham alan Wilcox, Northamptonshire’da ayakkabı projesini hayata geçirmeye başlamış.

Ayakkabının içerisinde hissedilmeyecek büyüklükte bir anten ve GPS alıcısı bulunuyor. Kullanıcı bir kez ev adresini cihaza yükledikten sonra yol tarifini alabilmeleri için sağ adımlarını atmaları yeterli. Çünkü sağ ayakkabıda bulunan mıknatıs adım atıldığında sol ayakta bulunan GPS cihazını aktifleştiriyor.

Sol ayakkabının üzerinde bulunan LED ışıklar, kullanıcıya doğru yolda olup olmadığını belirtirken, sağ ayakkabı üzerindeki ışıklar da ne kadar mesafenin kaldığını gösteriyor.

Wilcox dijital ekran koymaktansa gündüz ışığında da fark edilebilen LED ışıkları seçtiğini söylüyor.

Öte yandan Ayakkabı tasarımcısı üretilen bu ayakkabıların piyasaya ticari amaçla sürülmeyeceğini de belirtti.