Gözü – Kulağı Televizyonda, Eli Klavyede…

Televizyonlarda İzlenilen Dizilerin Dedikodusu Twitter’da Yapılıyor Twitter’da en çok tweet atılan saatlerin 21.00 – 23.00 arasında olduğu biliniyor. En çok da büyük futbol takımlarının özellikle de derbi maçları ve televizyon kanallarındaki popüler dizilerin yayınları sır...

Gözü – Kulağı Televizyonda, Eli Klavyede… (25 Mart 2013)

Televizyonlarda İzlenilen Dizilerin Dedikodusu Twitter’da Yapılıyor

Twitter’da en çok tweet atılan saatlerin 21.00 – 23.00 arasında olduğu biliniyor. En çok da büyük futbol takımlarının özellikle de derbi maçları ve televizyon kanallarındaki popüler dizilerin yayınları sırasında tweet atılıyor.

Türkiye’de Twitter kullanımı gün geçtikçe artıyor. ‘Takipçiler’e laf atmak, ‘takibindekileri’ bir an olsun kaçırmamak uğruna artık televizyon izlerken bile parmaklar durmuyor! Öyle ki, Türkiye’deki Twitter kullanıcıları televizyon izlerken günde 2.5 milyon tweet atıyor. Üstelik futbol maçları hariç! Sosyal medya takip ve ölçümleme hizmeti sunan Monitera bu konuda elindeki ölçümleme verilerini paylaştı.

En fazla Survivor izlerken

Teknoloji bloğu Webrazzi’nin ‘Webrazzi Dijital’13 Konferansı‘nda Türkiye’deki Twitter kullanıcılarıyla ilgili ilginç bilgiler paylaşan Monitera’nın yöneticilerinden Metin Kahraman, Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının futbol maçları hariç TV başında günde 2.5 milyon tweet attığını açıkladı. Monitera’nın 11-17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Sosyal medyada TV reytingleri” araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’deki Twitter kullanıcıları en fazla Survivor izlerken tweet atıyor. Söz konusu dönemde, Türkiye’deki Twitter kullanıcıları Survivoryarışmasının ilk bölümünü izlerken 57 bin 203 tweet attı. Survivor’ı 53 bin 406 tweet ile Yetenek Sizsiniz takip ederken Leyla ile Mecnun 35 bin 430 tweet ile üçüncü oldu.

Pargalı’nın öldürülmesi rekor kırdı

En fazla tweet atılan anlardan biri de Muhteşem Yüzyıl‘da Pargalı’nın öldürülme sahnesi oldu. Paylaşılan rakamlara göre, Pargalı‘nın öldürülme sahnesi esnasında 4 dakikada 2 bin 600 tweet atıldı.

Türkiye’de 9.6 milyon kullanıcı

Yine Monitera’nın verilerine göre, Türkiye’de 9.6 milyon Türkçe içerik üreten Twitter kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de günde 8 milyon tweet atılırken, kullanıcıların yüzde 61’i mobil cihazlarıyla Twitter’a bağlanıyor.