Google’dan Yeni Kesintisiz Kablosuz Modem

Google, yüksek performanslı yeni ev Wi-Fi yönlendiricisi OnHub ile network pazarına da adım attı Google, yapılandırması ve kullanması kolay, 802.15.4 bağlantı ile çalışan Wi-Fi ev router'ını tanıttı. TP-LINK ortaklığıyla geliştirilen ve 199 dolara satışa su...

Google’dan Yeni Kesintisiz Kablosuz Modem (19 Ağustos 2015)

Google, yüksek performanslı yeni ev Wi-Fi yönlendiricisi OnHub ile network pazarına da adım attı

Google, yapılandırması ve kullanması kolay, 802.15.4 bağlantı ile çalışan Wi-Fi ev router'ını tanıttı. TP-LINK ortaklığıyla geliştirilen ve 199 dolara satışa sunulan OnHub, internetten otomatik güncellemeler alabiliyor ve bazı router'larda oluşan yeniden başlatma gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Kablosuz bağlantıyı en kolay şekilde gerçekleştirmek temelinde geliştirilen silindir tasarımlı ürün ile bağlı olan herkes için en hızlı ve en doğru bant genişliğinde bağlantı vaat ediliyor.

OnHub, otomatik güncellemeler sayesinde zaman içinde yeni işlevlere ve güvenlik yeteneklerine kavuşabiliyor. Buna ilave olarak Router, Google On for Android ve Google On for iOS yardımcı uygulamalarıyla geliyor. Bu uygulamayı kullanarak router'ınızda bir kullanıcı ve parola oluşturabiliyor, oturum bilgilerinizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabiliyorsunuz. Uygulama üzerinden ağınızı uzaktan izlemeniz ve kontrol etmeniz de mümkün.

OnHub, 802.11ac, 802.15.4, Bluetooth Smart Ready ve Thread gibi alışıldık WiFi standartlarını destekliyor. Cihazın Weave desteğiyle gelmesi (Google'ın akıllı ev ve IoT standardı), gelecekteki güncellemelerin ev eşyaları ve diğer cihazlarla entegrasyon sunabileceğini gösteriyor.

Google, yeni router'ının tasarımına da oldukça önem veriyor. Tasarımı diğer routerlardan çok farklı. Şık silindir yapısı, büyük bir ışık sinyal paneli ile görüntü olarak da ön plana çıkıyor.

OnHub, 6'sı 2,4GHz, 6'sı 5GHz olmak üzere 13 dahili antenden oluşuyor. Kalan 1 anten, "sıkışıklık algılama" için kullanılıyor. Silindir gövde, daha iyi sinyal dağıtımı için tasarlanmış. Google'a göre cihazın bu özellikleri, 128 cihaza kadar toplam 1.900Mbps hız sağlayabiliyor.

Cihazla ilgili göze çarpan bir olumsuz özellik bulunuyor. OnHub, arkadaşlar arasında da kullanımı sağlamak adına ortak ağı mümkün kılan bir şifre sistemine sahip. Yani, farklı kanallardan gelen kullanıcılar, ortak bir şifreden cihaza bağlanacaklar, fakat bu kadar mobil kullanıma yönelik olan cihazı, korsanlara da açık hale getiriyor.