Google’a Dev Para Cezası

AB, beş yıllık soruşturmanın sonuna geldi ve haksız rekabetiyle pazarı kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 6 milyar dolara kadar para cezası verilebilir İnternet sektöründe adeta tekel konumunda bulunan Google, internet aramaları ve reklamlarında ku...

Google’a Dev Para Cezası (15 Nisan 2015)

AB, beş yıllık soruşturmanın sonuna geldi ve haksız rekabetiyle pazarı kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 6 milyar dolara kadar para cezası verilebilir

İnternet sektöründe adeta tekel konumunda bulunan Google, internet aramaları ve reklamlarında kullandığı algoritması sayesinde haksız rekabete neden olmakla suçlanıyor. 5 yıldır şirketi mercek altına alan AB yetkilileri Google hakkındaki kararı yarın açıklayacak.

Financial Times’a göre, ABD merkezli teknoloji devi internet aramalarında kullandığı algoritma sayesinde rakiplerini devre dışı bıraktığı iddiasıyla tarihi bir cezaya çarptırılabilir.

2010 yılından beri Avrupa arama motoru pazarının yüzde 90’ını elinde bulunduran Google'ın her adımını mercek altına alan Avrupa Birliği (AB) yetkililerine dayandırılan haberlere göre, Google'ın alacağı ceza yarın açıklanacak.

Avrupa Komisyonu, bundan 5 yıl önce 20 AB ve ABD merkezli şirketin şikayetleri üzerine Google hakkında soruşturma başlatmış, bu süreçte 3 kez uzlaşma zemini aranmış ama herhangi bir başarı sağlanamamıştı.

600 Milyondan 6 Milyar Dolara Kadar Para Cezası Ödeyebilir

Henüz resmi bir açıklama olmasa da, Google'ın astronomik bir para cezasına çarptırılacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Söz konusu cezanın şirketin yıllık global geliri olan 6 milyar doların (yaklaşık 16.5 milyar TL) yüzde 10'u olacağı iddia ediliyor. Bazı kaynaklar bu rakamın 6 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor.

Avrupa Komisyonu’nun ayrıca cep telefonu işletim sistemi pazarının yüzde 80’ini elinde bulunduran Google'ın Android işletim sistemi için de ayrı bir tekelcilik soruşturması başlattığı söyleniyor.

AB, Uzlaşmasız Ceza Konusunda Kararlı

Soruşturmanın odağında bulunan algoritma hakkında şirketin fikri mülkiyeti olduğu iddiasıyla bilgi paylaşmayan Google'ın anlaşma zemini aradığı da gelen bilgiler arasında. AB Dijital Soruşturma Komisyonu Başkanı Günther Oettinger’ın Hannover’de yaptığı bir konuşmaya dayandırılan haberlerde ise AB'nin uzlaşmaya sıcak bakmadığı ve Google'a tarihi bir ceza vereceği belirtiliyor.

Google, geçen yıl Avrupa Adalet Divanı'nın özel hayata ilişkin aldığı kararı kabul etmiş ve 'unutulma hakkı' olarak bilinen bu uygulama kapsamında binlerce Avrupa Birliği vatandaşlarının başvurularını kabul etmişti.