Google, Giyilebilir Teknoloji Yatırımlarını Tıp Alanına Kaydırıyor

Teknoloji devi Google, geçen yıl Ekim ayında duyurduğu kanser hücrelerini saptayacak nanoteknoloji içeren ‘akıllı hap’tan sonra şimdi de bunu tamamlayacak olan giyilebilir teknoloji ürünü bir bileklik projesi üzerinde çalıştığını ...

Google, Giyilebilir Teknoloji Yatırımlarını Tıp Alanına Kaydırıyor (2 Şubat 2015)

Teknoloji devi Google, geçen yıl Ekim ayında duyurduğu kanser hücrelerini saptayacak nanoteknoloji içeren ‘akıllı hap’tan sonra şimdi de bunu tamamlayacak olan giyilebilir teknoloji ürünü bir bileklik projesi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Arama motoru Google tarafından oluşturulan Google Laboratuvarı bilim adamları ve doktorlarının kanser hücrelerini saptayan bir bileklik projesi üzerinde çalıştıkları kaydedildi.

Kanseri en aza indirmek amacıyla üzerinde çalışılan proje kapsamında bireylerin bir ay içinde iki kez nano parçacıkların bulunduğu hap içmeleri gerekiyor. Mandal şeklinde tasarlanan nano parçacıkların vücutta bulunan kanser hücrelerine doğru hareket ederek onları toplayacağı kaydedildi. Yapışkan şekilde oluşturulan bilekliğin ise nano parçacıkları kol içerine taşıyacağı ifade edildi.

 

AKILLI HAP

Birçok alanda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Google, geçen yıl Ekim ayında kanser, kalp krizi, diyabet ve diğer ölümcül hastalıkların kanda oluşturduğu değişimleri fark ederek hastalıklara erken tanı koymayı hedefleyen bir cihaz üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Teknoloji devi Google, nanoteknoloji içeren ve yutulduktan sonra giyilebilir bir cihaz ile birlikte çalışarak vücutta bulunan kanserli hücreleri, diyabeti ve kalp krizini önceden saptayıp haber verecek bir “akıllı” sensör-hap geliştirdiğini açıklamıştı.

Google uzmanlarının çalıştığı cihazla, kişiler hastalık tanısının koyulmadığı dönemde özel bir hap yutuyor ve kollarına taktıkları giyilebilir teknoloji ürünü bileziğe benzer bir algılayıcı ile normal yaşamlarına devam ediyor. Yuttukları hap ilerleyen süreçte hastalık riski oluştuğu anda algılayıcıyı uyarıyor ve erken tanı olanağı sağlıyor. Bu teknolojiyle kişinin vücut kimyasında oluşan en küçük değişiklikler dahi sensöre iletiliyor ve hastanın tedavisine başlanıyor.