Gençlik Başımda Duman İlk Aşkım Sosyal Medyada Heyecan!

Genç insanların üçte birinden fazlasının sosyal medya sitelerinde kendileri için yazılan yazılar nedeniyle bunalıma girdiği belirtildi. Genç insanlar üzerinde online zorbalığın incelendiği araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırmaya göre 16-18 yaş arası gençler...

Gençlik Başımda Duman İlk Aşkım Sosyal Medyada Heyecan! (2 Ocak 2013)

Genç insanların üçte birinden fazlasının sosyal medya sitelerinde kendileri için yazılan yazılar nedeniyle bunalıma girdiği belirtildi.

Genç insanlar üzerinde online zorbalığın incelendiği araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırmaya göre 16-18 yaş arası gençlerin beşte biri kendilerinin hedef olduğunu kabul ediyor. Gençler Facebook, Twitter ve Tumblr gibi sosyal medya sitelerindeki arkadaşları arasında yetersiz olduğunu düşünüyor.

YouGov’un Prince’s Trust Youth Index için yaptığı araştırma sanal dünyanın gençler için ne tür tehlikeler içerdiğiyle ilgili istatistiki bilgiler topladı. Araştırmaya göre 16-25 yaş arası gençlerin yüzde 39’u online arkadaşlarını ne tanıyor, ne de buluşmuş. Yaklaşık yarıya yakını, yüzde 46’sı sanal alem arkadaşına rahatsız edici soru soruyor.

Araştırmada en çarpıcı sonuçlardan biri de sanal zorbalık. Gençlerin onda biri sanal alemde zorbalık gördüğünü kabul ediyor. Beşte biri ise zorbalığa şahit olduğunu söylüyor. Zorbalık konusunda kızlar erkeklerden daha fazla etkileniyor.

16-25 yaş arası 2 bin 136 kişiyle yüzyüze yapılan araştırmada gençler sosyal medya sitelerinde kendilerine gelen mesajlardan dolayı bunalıma girdiklerini söylüyor. Araştırmanın sonucuna göre toplamda gençlerin üçte birinden fazlası sosyal medyada olumsuz deneyim yaşıyor.

Kaynak: Gazeteport