Gazetecilerin Birinci Haber Kaynağı: Sosyal Medya

Kamil Eryazar ‘İnternet Gazeteciliği ve Dijital Medya’ yazı dizimizin 4. Bölümü’nde, geleneksel medyada görev yapan gazetecilerin de haber kaynağı olarak artık sosyal medyayı kullanmaya başlamalarına değiniyoruz.   Boynuz kulağı geçti! Artık haber sosyal medyada! 2011 y...

Gazetecilerin Birinci Haber Kaynağı: Sosyal Medya (27 Ocak 2013)

Kamil Eryazar

İnternet Gazeteciliği ve Dijital Medya’ yazı dizimizin 4. Bölümü’nde, geleneksel medyada görev yapan gazetecilerin de haber kaynağı olarak artık sosyal medyayı kullanmaya başlamalarına değiniyoruz.

 

Boynuz kulağı geçti! Artık haber sosyal medyada!

2011 yılının ortasında yayımlanan ve 15 farklı ülkeden 478 gazeteciyle görüşülerek hazırlanan Dijital Gazetecilik Araştırması’na göre, gazetecilerin birinci haber kaynağının Sosyal Medya olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre sosyal medya, haber merkezleri için önemli kaynaklardan biri haline geldi. Gazetecilerin yüzde 47’si Twitter’ı, yüzde 35’i de Facebook’u haber kaynağı olarak kullanıyor.

2010 yılında yapılan araştırmada, gazetecilerin Twitter’ı yüzde 33, Facebook’u ise yüzde 25 oranında kullandığı belirlenmişti. Gazeteciler, haberi doğrulatmak için de Twitter’a üçüncü sırada, Facebook’a ise dördüncü sırada başvuruyor.

Gazetecilerin yüzde 30′u da daha önce ziyaret ettiği blogları haber kaynağı olarak görüyor. Bir haber araştırması yaparken ilk olarak Twitter, Facebook ve bloglara giren gazetecilerin oranı yüzde 4 iken, gazetecilerin yüzde 20′si yüz yüze görüştükleri haber kaynaklarına, yüzde 21′i basın açıklamalarına ulaşıyor.

Araştırmaya göre, sosyal medyaya gittikçe artan güvene rağmen, ekonomi gazeteciliğinde, halkla ilişkiler (PR) temsilcileri halen haberlerin temel kaynağı olmaya devam ediyor. Gazetecilerin yüzde 62′si haberlerini PR faaliyetlerine dayandırırken, yüzde 59′u yüz yüze görüştükleri kaynakları da temel dayanak olarak görüyor.

Haberi Yayımlarken de Sosyal Medya

Yapılan araştırma, gazetecilerin haberlerini yayımlarken online medyayı sıklıkla kullandığına da işaret ediyor. Araştırmaya göre, haberlerini bloglarından ya da videoyla yayımlayan gazeteci ve yazarların sayısının yanı sıra Twitter’dan yayımlayan gazetecilerin sayısı da artıyor.

Üstelik, geleneksel basılı medya, televizyonlar ve radyolar, dijital haber portalları da artık sosyal medyayı hem haber kaynağı, hem de kendi haberlerini ‘pazarlamak’ için kullanıyorlar.

Basılı gazetelerin yazı işleri ile aynı gazetenin internetteki haber portalının editörleri arasında adı konulmamış gizliden bir rekabet yaşanıyor.

Araştırma gazetecilerin, medyanın mali yapısı üzerindeki öngörülerini de ortaya koyuyor. Buna göre gazeteciler, son yıllarda basın sektöründeki reklam gelirlerinde yaşanan düşüşün yavaşladığı görüşünü paylaşıyor. Araştırmaya katılan gazetecilerin yüzde 20′si, yayınlarının gelirinin düşeceği görüşünde iken, önceki yıl yapılan araştırmada bu oran yüzde 62 olmuştu.

Araştırmada, bu düşüşün medyada bir canlanma olduğunu söylemek için erken olacağı belirtilirken, dijital ortamın yayılmasının bu sonuca ulaşılmasında önemli rol oynadığı kaydedildi.

Araştırmaya katılanların çoğu, online medyanın yavaş yavaş dijital olmayan yayınları geride bıraktığı görüşünü paylaşıyor. (Kaynak: ntvmsnbc.com)

80 Yıl Sonra Kağıttan Dijitale Geçiş

Ünlü Amerikan haber dergisi Newsweek’in 80 yıllık yayın hayatından sonra, bu yılbaşı itibarıyla sadece internette çıkma kararı alması, ‘dijital medya’nın giderek daha çok etkili olmaya başladığı tartışmalarını güçlendirdi.

Newsweek Yönetimi, okuyucuların internete kayması ve bu nedenle reklam gelirlerinin azalması yüzünden derginin basılı haline son verildiğini açıkladılar.