Fuar İzmir Açıldı

İki yıl önce temeli atılan ve 400 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan Fuar İzmir törenle açıldı. Sadece İzmir için değil başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye için önemli bir ticaret ve kültür-sanat merkezi olacak Fuar İzm...

Fuar İzmir Açıldı (25 Mart 2015)

İki yıl önce temeli atılan ve 400 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan Fuar İzmir törenle açıldı.

Sadece İzmir için değil başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye için önemli bir ticaret ve kültür-sanat merkezi olacak Fuar İzmir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle hizmete girdi.

Türkiye ekonomisinde önemli bir işlev görecek olan dev tesisin açılışına İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın başka bir programı olduğu gerekçesiyle katılmaması tepkilere neden oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir yatırımının, fuarcılık yatırımı için bir dönüm noktası olduğuna işaret etti.

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise toplumda kültür-sanat ve özgürlüğün önemine değindi: "İstanbullu nefes almak için nereye gider? Kadıköy’e gider Sarıyer’e gider, Bakırköy’e gider Beşiktaş’a gider. Neden? Buralarda sanat var, özgürlük var, insana saygı var.

İzmir’de sanattan söz ettim. İzmir fuarlar kenti ama aynı zamanda sanatın da odağıdır. Sanat bir toplumun yaşam kalitesini belirler. Eğer bir toplumu güçlü kılmak istiyorsanız sanata ve sanatçıya değer vereceksiniz. Görüşü ne olursa olsun sanatı ve sanatçıyı yücelteceksiniz. İzmir, Muğla, Eskişehir bunları yapıyor.

Size söz veriyoruz, daha çok şeyi yapacağız. İzmir’de başarıyoruz, diğer belediyelerimizde başarıyoruz. Sıra geldi Türkiye’ye, Türkiye’de de başaracağız." 

400 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI

400 milyon liralık yatırım ile tamamlanan Fuar İzmir’in finansmanı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlendi. Fuar İzmir kompleksi için 34 bin ton demir kullanıldı. Bu rakam, Eyfel Kulesi için kullanılan demirin 5 katı seviyesinde. Yine 300 bin ton metreküp dökülen kompleksi 50 futbol sahası büyüklüğüne denk. 2 yıl önce temeli atılan kompleks için 200 milyon liralık bir yatırım daha öngörülüyor. Yatırım planının ikinci aşamasını ise, ek holler, otel ve kongre merkezi oluşturuyor. Söz konusu yatırımların da yapılması ile birlikte toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara ulaşmış olacak.