Apple 2018 yılı yatırım planını açıkladı

Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook'un imzasını taşıyan açıklamada, şirketin yurt dışındaki gelirlerinin bir kısmının ülkeye sokulacağı ve bu yolla ABD'ye 38 milyar dolar vergi ödeneceği kaydedildi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknol...

Apple 2018 yılı yatırım planını açıkladı (20 Ocak 2018)

Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook'un imzasını taşıyan açıklamada, şirketin yurt dışındaki gelirlerinin bir kısmının ülkeye sokulacağı ve bu yolla ABD'ye 38 milyar dolar vergi ödeneceği kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, yatırım planını açıkladı. 30 milyar dolar değerinde yeni bir tesis inşa edeceğini duyuran Apple, önümüzdeki 5 yıl içinde ABD ekonomisine yaklaşık 350 milyar dolar katkı sağlayacağını belirtti. Halihazırda ülke genelinde, 50 eyalette 84 bin çalışanı bulunan şirket bu süre zarfında 20 bin yeni istihdam oluşturmayı da hedefliyor.

Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook'un imzasını taşıyan ve "Apple ABD'de yatırımlarını ve iş kapasitesini hızlandırıyor" başlığıyla yayınlanan açıklamada, şirketin yurt dışındaki gelirlerinin bir kısmının ülkeye sokulacağı ve bu yolla Amerika Birleşik Devletleri'ne 38 milyar dolar vergi ödeneceği kaydedildi.

20 bin işçiye çalışma olanağı sağlayacak olan yeni kampüsün yeri ise bu yıl açıklanacak.

Apple hisseleri, yapılan açıklamanın ardından günü 179 dolar ile rekor seviyede kapattı.

Paradise Papers'ta ortaya çıkan bilgilerde, Apple'ın milyarlarca dolar vergiden sakınmak için özellikle uluslararası operasyonlarında vergi cennetlerini kullandığı görülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, uzun zamandır ABD menşei şirketlerin binalarını ülkelerine taşımaları ve vergilerini ödemeleri gerektiğini söylüyordu.

Apple’ın bu açıklamasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Trump, “Apple’ın bu kararı alması ABD ve Amerikalı çalışanlar için büyük bir kazanç” dedi.