FLAŞ… FLAŞ… ATV Haber, Zaytung Haberciliği Dalında Pulitzer’e Aday Gösterildi!

ODTÜ’de Erdoğan’ı protesto eden öğrencilerin eylemini “Göktürk 2 uydusunun uzaya fırlatılmasına karşı” bir eylem olarak sunan ATV, sosyal medyada alay konusu oldu. Dün, Göktürk-2 uydusunun Çin ’den fırlatılması nedeniyle ODTÜ Kampüsü içinde yer alan T...

FLAŞ… FLAŞ… ATV Haber, Zaytung Haberciliği Dalında Pulitzer’e Aday Gösterildi! (20 Aralık 2012)

ODTÜ’de Erdoğan’ı protesto eden öğrencilerin eylemini “Göktürk 2 uydusunun uzaya fırlatılmasına karşı” bir eylem olarak sunan ATV, sosyal medyada alay konusu oldu.

Dün, Göktürk-2 uydusunun Çin ’den fırlatılması nedeniyle ODTÜ Kampüsü içinde yer alan TÜBİTAK Uzay Yerleşkesi’ne Başbakan Erdoğan’ın gelmesi öğrenciler tarafından protesto edildi. Ellerindeki ‘Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den defol’ pankartıyla yürüyüş yapan öğrencilere polis tarafından tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz ile çok sert müdahale edildi. ODTÜ kampüsü içinde bulunan 3 bin 600 polis ve 8 TOMA aracı olayın ardından bölgeye gitti.

ODTÜ’de bu olaylar yaşanırken, ATV’de de ilginç bir yayına imza atıldı. ATV Haber’de ODTÜ’deki ‘arbedeye’ de yer verildi. Ancak ODTÜ’de yaşanan ‘arbede’, “Göktürk-2 uydusunun uzaya atılmasına karşı çıkan öğrencilerin protestosu” olarak adlandırıldı.

Proje bazında Türkiye’nin önde gelen bilim kuruluşlarından Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin öğrencilerine, “bilim karşıtı öğrenciler” denilmesi, ODTÜ’lü öğrenciler kadar, sosyal medyada da büyük tepki topladı.

İletişim Fakülteleri’nde “bir haber nasıl bu kadar çarpıtılabilir”e örnek olarak okutulması beklenen ilginç olay, bakın Twitter’da nasıl yorumlandı:

– Türkiye’de bilimin merkezi ODTÜ’yü bilim düşmanı yapanATVHaber, Zaytung haberciliği dalında Pulitzer’i açık ara alır

– Atvhaber editorleri ne iciyorsa ben de istiyorum, epey guzel kafa. Odtude uydunun firlatilmasini istemeyenler olay cikarmis, oldu guzelim

– ATVHaber’den: “ODTÜ’de arbede / Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılmasına karşı olan grup ortalığı savaş alanına çevirdi.” Ahahaha…

– ATV’nin haber editörleri MİT’ten mi geliyor?

– ATVHaber: “Uydu atılmasına karşı olan bir grup ODTÜ’yü savaş alanına çevirdi” ahahahah şuursuzlar!

– atvhaber’e göre odtü’de öğrenciler göktürk-2’yi protesto için toplanmışlar dün.memecan’ın mizah anlayışından çok etkilenmiş demek ki kanal.

– Saka degil gercek! ATV’den şaka gibi ODTÜ haberi.

– ODTU’deki ogrenci direnisini “ögrenciler uzaya uydu fırlatılmasını istemiyor” diye haber yapan tüm Atvcalisanlarini yürekten kutluyorum.

– ATV en tarafsız haber kanalısın, haklısın ODTÜ uyduyu protesto etti, bizler de 29 Ekim ve 10 Kasım’da sonbaharın gelişini protesto etmiştik.

– “Göktürk-2 Uydusu’na karşı çıkan öğrenciler, polise saldırdı” haberini yapan ATVHaber; ODTÜ, padişaha direniyor, uyduya değil.

– ODTÜ neyi protesto etti, ATV ne pazarladı!

– Sahiden ayıp: Atv’ye göre ODTÜ olayları Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılmasına karşı çıkan öğrenciler tarafından çıkarılmış.

– atv zaytungla rekabet ediyor galiba.. rezilsiniz gerçekten..”yuh dedik hep beraber…

– Hüseyin Çelik ve ATV’in söyledikleri birleşince ODTÜ’lü ulusalcıların milli uydumuzu protesto ettiği sonucu çıkıyor. Aristo yine takla attı.

– ATV, polisin ODTU saldirisini soyle verdi:”Uydu atilmasina karsi olan bir grup ODTU’yu savas alanina cevirdi”. Bunlarin hepsi birer Memecan.

(medyatava derlemesi)

@OzanOnen
“Göktürk-2 Uydusu’na karşı çıkan öğrenciler, polise saldırdı” haberini yapan ATV Haber; ODTÜ, padişaha direniyor, uyduya değil. #ODTUayakta
@KurtulusAykal
ODTÜ olaylarını “uyduya karsı çıkan ogrenciler” diye veren ATV, utanma biraz daha ıkın, ogrenciler yercekimine de karşılar diye haber yap..
@tunacakmur
Özgür basın ! Öhmm yanlış oldu sanırım atv açta haber izleyelim.

@FarkliBirBakis_
ATV Haber: “Göktürk-2 Uydusu’na karşı çıkan öğrenciler, polise saldırdı” İletişim fakültelerinde “çarpıtma haber örneği” olarak sunulmalı!

@erenaligul
ATV haber Memecan spotları yapa yapa meme yapmış anlaşılan. ODTÜ’lü öğrencileri uydu karşıtı diye itibarsızlaştırmış.
@superpoisoned
Atv haber, zaytung haberi gecti!uydu diyor karsi olmak diyor ama 2500 polis demiyor hic #ODTUayakta #ODTUdireniyor
@recepdeniza
atv haber tarafından “göktürk 2 uydusunun fırlatılmasına karşı olan grup olay çıkardı” seklinde sunulmuş. (Bkz: akıl fikir) #ODTUayakta
@cemotoo
ATV gibi objektif(!) Haber yapan kanallardan gorup de anaaa uydu gondermeyelim diye ayaklanmislar demek ayri bi cahillik
@davutakin80
Atv haber otdü olaylari uzaya uydu fırlatılmasini istemeyen öğrenciler ortalığı savaş alanına çevirdi diye verdi tarafsiz habercilik bu mudur

(gazetevatan derlemesi)