Facebook’un CEO’su Zuckerberg Merak Edilen Soruları Yanıtladı

Facebook’un Kurucu CEO’su Mark Zuckerberg Facebook’ta canlı olarak yayınlanan özel bir etkinlikte katılımcıların sorularını yanıtladı. Zuckerberg’e yöneltilen ilk soru ise Facebook Messenger kullanımının zorlanmasıyla ilgili oldu. Facebook’un 19 ...

Facebook’un CEO’su Zuckerberg Merak Edilen Soruları Yanıtladı (7 Kasım 2014)

Facebook’un Kurucu CEO’su Mark Zuckerberg Facebook’ta canlı olarak yayınlanan özel bir etkinlikte katılımcıların sorularını yanıtladı. Zuckerberg’e yöneltilen ilk soru ise Facebook Messenger kullanımının zorlanmasıyla ilgili oldu.

Facebook’un 19 milyar dolara satın aldığı anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a karşın mobil kullanıcılarını Messenger uygulamasını indirmeye zorlaması hem şaşkınlık yaratmış hem de tepkilere neden olmuştu.

Facebook'un kurucusu, sosyal ağın Messenger hizmetini neden ayrı bir uygulama olarak sunduğunu canlı yayınlanan soru-cevap oturumunda açıkladı.

Mark Zuckerberg, sosyal ağ tarafından düzenlenen oturumda kullanıcılarla bir araya geldi. Zuckerberg, kendisine yöneltilen sorular arasında Messenger mesajlaşma hizmetinin neden ayrı bir uygulama haline getirildiğine açıklık getirdi.

Zuckerberg, 'zor sorular sordukları için kullanıcılara minnettar olduğunu' belirtirken, 'bu sayede dürüstlüklerini koruduklarını' ifade etti. Sosyal ağdaki tüm kullanıcılardan tek bir uygulama indirmelerini istemenin kolay olmadığını belirten Zuckerberg, daha iyi bir tecrübe olacağına inandıkları için Messenger'ı ayrı olarak indirilen bir uygulama haline getirdiklerini söyledi. Zuckerberg, açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

"Mobilde, her uygulama sadece tek bir şeyi iyi yapmaya odaklanıyor. Facebook uygulamasının odaklandığı ise haber akışı. Facebook'ta mesajlaşma çok öne çıkıyordu ve günde 10 milyar mesaj atılıyordu. Mobil kullanıcıların en çok mesajlaşma uygulamalarına ilgi gösterdiğini ve söz konusu uygulamaların hızlı mesajlaşmayı öne çıkardığını gördük. İnsanlar günde neredeyse 15 kişiyle mesajlaşıyor. Bu mesajları atmak için bir uygulama girip belli basamakları aşarak yazışma yapmak uğraştırıcı bir süreç."

"GÜVEN İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRECEĞİZ"

Zuckerberg, mesajlaşmanın sosyal ağlarda yapılan birkaç işlemden biri olduğunu, bazı ülkelerde Facebook kullanımı yüzde 85 olurken, mesajlaşma uygulaması kullanan ve SMS atan nüfus oranının ise yüzde 95'e çıktığına dikkat çekti. Facebook topluluğundan tek bir uygulama indirmelerini istemenin zor olduğunu tekrarlayan Zuckerberg, bunu yapmalarındaki amacın hizmet kalitesini ve tecrübeyi artırmak olduğunu ifade etti.

ZUCKERBERG NEDEN HEP GRİ TİŞÖRT GİYİYOR?

Mark Zuckerberg’in modaya bakışını ya da eksikliğini eleştirmeyin. Facebook ’un kurucusu kendisinin bu gri tişörtleri giymesine neden olarak şirket hissedarlarına ne kadar kar elde ettiklerini fark etmelerine yardım etmeye çalışıyor.

Tabiki kendisi bu sözleri söylemedi. Ancak 30 yaşındaki sosyal medya girişimcisi gri tişörtler giyerek tarz tercihlerini ortadan kaldırıp daha önemli meselelere odaklanmak istediğini ortaya koyuyor. Diğer bir deyişle elbise dolabı için ne kadar az zaman ayırırsa Facebook için daha fazla zaman ayırabilir, sayfayı daha kullanıcı dostu dolayısı ile daha karlı bir hale getirebilir.

Facebook’un California merkezinde soru ve cevapları yanıtlayan Zuckerberg, “Hayatımı gerçekten sadeleştirmek istiyorum böylece (Facebook) camiasına nasıl daha iyi hizmet edebilirim dışındaki konularda daha az karar vermek zorunda kalacağım” dedi.

Zuckerberg konuşmasında ayrıca bu düşüncesiyle ilgili araştırmaların da olduğunu söyledi. Zuckerberg, “Gerçekte bu konuyla ilgili birçok psikolojik teori bulunuyor. Bu teorilere göre ne giyeceğiniz ya da kahvaltıda ne yiyeceğiniz ile ilgili küçük kararlar dahi sizi yoruyor ve enerjinizi tüketiyor.” dedi.

Tabi Zuckerberg modaya basit yaklaşımı ile bilinen ilk teknoloji titanı değil. Steve Jobs ve onun siyah kazaklarını hatırlayın. İlginç olan ise modanın öncü isimlerinin de bu anlayışı benimsemeleri: Örneğin tasarımcılar Michael Kors ve Tom Ford zaman zaman ve tekrar tekrar aynı spor giysileri giyerken göründü.

Yine de Zuckerberg her gün aynı gri tişörtü giymediğinin de altını çiziyor. Zuckerberg, “Aynı tişörtten çok fazla tişörtümün olduğunu duymanız sizleri sevindirecektir.” dedi.