Fikret Otyam Müzesi Açılıyor

Usta Gazeteci, Yazar, Fotoğrafçı ve Ressam Fikret Otyam adına Maltepe Belediyesi tarafından bir müze kuruluyor Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Fikret Otyam Müzesi" ile ilgili son değerlendirmeleri yapmak için ünlü ressam Fikret Otyam&r...

Fikret Otyam Müzesi Açılıyor (8 Kasım 2014)

Usta Gazeteci, Yazar, Fotoğrafçı ve Ressam Fikret Otyam adına Maltepe Belediyesi tarafından bir müze kuruluyor

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Fikret Otyam Müzesi" ile ilgili son değerlendirmeleri yapmak için ünlü ressam Fikret Otyam’la bir araya geldi. Buluşmaya Fikret Otyam’ın eşi Filiz Otyam, Türkan Saylan Kültür-Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu, mimar Prof. Dr. Cengiz Bektaş, mühendis Niyazi Parlar ve mimar Ceren Özilhan katıldı.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Fikret Otyam ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın anlattıkları hikâyeler ve keyifli sanatsal sohbetlerle geçen yemekte, mimar Cengiz Bektaş da hayata geçirilecek müzenin mimarisine dair bilgilendirmelerde bulunarak, Fikret ve Filiz Otyam’ın vereceği karara göre çalışmalara başlanabileceğini ifade etti. Teknik konularla ilgili olarak da müzeye dönüştürülmesi planlanan öğretmenevi binasının, depreme dayanıklılık testleriyle birlikte, güçlendirilme işlemlerinin de bir an önce yapılacağı kaydedildi. Ayrıca müzenin fonksiyonel bir yapı olacağına, gençlerin ilgisi ve dinamizmiyle ayakta duracağına dikkat çekildi.

“POZİTİF ENERJİ VERECEK”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, müze ile ilgili gerekli tüm desteğin sağlanacağını kaydederek, “Onun dışında asıl kararı mimar ve mühendis arkadaşlarımızla ve Otyam ailesi verecek” diye konuştu. Kılıç ayrıca, “Fikret Otyam Müzesi’ni kalıcı güzel bir mekân yapacağız. Uzun vadede bu müzeyi daha da büyüterek, büyük bir galeri salonu açabiliriz. Kısa vadede ise Fikret Otyam’ın dediği gibi girdiğinizde pozitif enerji alabildiğiniz, ziyaretçilerin ilgisini çeken ve yaşayan bir müzeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

FİKRET OTYAM KİMDİR?

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden 1953'te mezun oldu. Burada ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencisi oldu.

Gazeteciliğe 1950 yılında Son Saat gazetesinde başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde çalıştı ve köşe yazarlığı yaptı. Özellikle Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili yazdığı röportajlarla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Otyam halen, Aydınlık Gazetesi'nde her hafta yazmaya devam ediyor. Emekli olduktan sonra resme ağırlık verdi. Antalya'nın merkezine 26 km uzaklıkta olan Geyikbayırı köyünde ikamet etmektedir.

Sanatçı Antalya'da yaşamını sürdürüyor. Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı'nın kurucu üyelerindendir. Fikret Otyam, besteci ve orkestra şefi Nedim Vasıf Otyam'ın kardeşidir. Dokuma ve fotoğraf sanatlarıyla ilgili sanatçımız sanatçı Filiz Otyam ile evlidir.