Facebook’tan Sonra Şimdi de Instagram: ‘Tüm Kullanıcı Bilgi ve İçerikleri Satılık!’

Instagram kullanıcılarının dikkatine! Facebook’a ait fotoğraf paylaşım platformu İnstagram, gizlilik politikasını değiştirerek, siteye yüklenen fotoğrafları sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldı. Buna göre kullanıcılar 16 Ocak tarihine kadar hesapların...

Facebook’tan Sonra Şimdi de Instagram: ‘Tüm Kullanıcı Bilgi ve İçerikleri Satılık!’ (18 Aralık 2012)

Instagram kullanıcılarının dikkatine! Facebook’a ait fotoğraf paylaşım platformu İnstagram, gizlilik politikasını değiştirerek, siteye yüklenen fotoğrafları sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldı.

Buna göre kullanıcılar 16 Ocak tarihine kadar hesaplarını silmezlerse, satışa itiraz hakları olmayacak.

İnstagram’ın kullanım koşullarında yapılan bir diğer değişiklik ise “kullanıcılar hakkındaki bilgilerin Facebook, diğer ortaklar ve reklamcılarla paylaşılabileceği” maddesi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un yeni gizlilik politikasına geçiş sürecinin başlamasının ardından Facebook ve Instagram arasında veri paylaşımı ile ilgili de bir madde yer alıyordu. Aynı madde Instagram için de geçerli olacak ve Instagram, Facebook’un sahibi olduğu diğer şirketlerle “kullanıcı içeriğini ve bilgilerini” paylaşma hakkına sahip olacak. Ek olarak çerezler, yer bilgileri, aygıt tanımlamaları ve diğer bilgiler de buna dahil.

Instagram kullanıcılarının artık bundan sonra kendi verileri üzerinden karşılarına çıkacak reklamlara hazır olmaları gerekiyor!

Karar, sosyal medyada büyük tepki yarattı. Bir kullanıcı, değişikliği “intihar mektubuna” benzetti.

Facebook, Nisan ayında 1 milyar dolar ödeyerek İnstagram’ı satın almıştı.

GÜNCELLEME / SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ GÖREN VE HIZLA KULLANICI KAYBETMEYE BAŞLAYAN INSTAGRAM GERİ ADIM ATMAK ZORUNDA KALDI

Facebook’un 1 Milyar Dolar’a satın almasından sonra değişiklik sürecine giren ve kullanıcı dostu olmaktan çıkan Instagram’ın, fotoğraf satmaya başlama kararından döndü.

Instagram, Facebook’un 1 Milyar Dolar değerindeki satın almasından sonra kullanıcıların gözünde yavaş yavaş eski değerini kaybetmeye başladı. İlk olarak Twitter’a olan desteği kesen ve çok ciddi tepkiler alanInstagram, 16 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik politikalarında, fotoğrafları satabileceklerine dair ifadelerin yer aldığının ortaya çıkmasından sonra geri adım attı.

Kullanıcılar arasında Instagram’dan çıkıyoruz tepkilerinin gelmesinden sonra, bu tepkilerin global bir hal alması Instagram’ı korkuttu.

Instagram’ın yöneticisi Kevin Systrom tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların açık olmayan şekilde ifade edilen yeni gizlilik kurallarını yanlış yorumladıkları belirtildi.Açıklamada “Fotoğraflarınızı satma niyetinde değiliz” denildi.

“Kafa karıştırıcı bir dil kullandığımız için yanlış anlaşılma bizim hatamız” dedi ve gizlilik politikası koşullarını değiştireceklerini belirtti.