Facebook’ta Farkında Olmadan Bütün Sırlarınızı Ortaya Döktüğünüzü Biliyor musunuz?

Facebook’taki beğenilerden (like) kullanıcılar hakkında bilgi edinmenin mümkün olduğu saptandı. İngiltere Cambirdge Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Facebook kullanıcılarının beğenilerinin, cinsiyetleri, dini inançları, ırkları, politik görüşleri, IQ seviyeleri ha...

Facebook’ta Farkında Olmadan Bütün Sırlarınızı Ortaya Döktüğünüzü Biliyor musunuz? (13 Mart 2013)

Facebook’taki beğenilerden (like) kullanıcılar hakkında bilgi edinmenin mümkün olduğu saptandı.

İngiltere Cambirdge Üniversitesi’nde yapılan araştırma, Facebook kullanıcılarının beğenilerinin, cinsiyetleri, dini inançları, ırkları, politik görüşleri, IQ seviyeleri hatta ebeveynlerinin boşanıp boşanmadığı konusunda yüzde 90 doğruluk oranıyla bilgiler verdiğini ortaya koydu.

BEĞENİLER SAYESİNDE YÜZDELER HESAPLANDI
Araştırmacılar, Facebook beğenileri sayesinde, kullanıcının cinsiyetini yüzde 88, beyaz ya da siyahi olup olmadığını yüzde 95 ve Müslüman ya da Hıristiyan olduğunu ise yüzde 82 oranında doğru tahmin edildiğini belirtti.

SİYASİ GÖRÜŞ VE KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR
Beğenilerin aynı zamanda, kullanıcıların siyasi görüşleri hakkında yüzde 85, bazı kötü alışkanlıkları hakkında ise yüzde 65 oranında doğru bilgiler verdiği ifade edildi.

FARK ETMEDEN BİLGİ PAYLAŞIYORSUNUZ
Araştırmaya imza atanlardan David Stillway, Facebook’ta beğeni butonuna basan kullanıcıların fark etmeden kendileri hakkından sandıklarından çok daha fazla bilgi paylaştıklarını vurguladı.

GÜNDE 2.7 MİLYAR KEZ BASILIYOR
Facebook’ta, birçok konu hakkında günde ortalama 2,7 milyar kez beğeni butonuna basılıyor.

ABD’de 58 binden fazla Facebook kullanıcısının beğenileri üzerinde yapılan araştırma, PNAS dergisinde yayımlandı.

FİŞLENMEK İÇİN BİREBİR

Dr. Gus Hosein, sonuçları, “Bu Facebook’un yarattığı bir kâbus. İnsanların masumca paylaştığı bilgiler onların fişlenmesine neden olabilir. Bu bilgiler hükümetlerin insanları gözetlemesine de olanak sağlayacaktır” şeklinde değerlendirdi. Araştırmaya göre, Facebook’ta insan hakları ile ilgili sayfaları, müzikalleri, Nike’ın basketbol sayfasını ve Bruce Lee’yi beğenen erkeklerin eşcinsel olma olasılığı daha yüksek. Düzenli uyuşturucu kullananlar ise genelde Big Momma filmlerini, sütlü içecekleri ve yüzmeyle ilgili sayfaları beğeniyor. Bilim insanları ayrıca zekâsı ortalamanın üzerinde olan kişilerin Baba filmini, Morgan Freeman’ın sesini ve patates kızartmasını beğendiğini belirledi.