Facebook’a Neler Oluyor?

KAMİL ERYAZAR Facebook’un son günlerde sık sık çökmesi akıllara bazı soruları getiriyor 1,5 milyarı aşkın kullanıcısıyla en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, dün akşam dünya genelinde üç hafta içinde üç...

Facebook’a Neler Oluyor? (29 Eylül 2015)

KAMİL ERYAZAR

Facebook’un son günlerde sık sık çökmesi akıllara bazı soruları getiriyor

1,5 milyarı aşkın kullanıcısıyla en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, dün akşam dünya genelinde üç hafta içinde üçüncü kez çöktü!

Bu kez erişim sorunundan, Facebook tarafından üç yıl önce 1 milyar dolara satın alınan ve 400 milyon kullanıcısı bulunan fotoğraf paylaşım sitesi Instagram da etkilendi.

Facebook'a erişim sorunu daha çok Türkiye dahil bazı Avrupa ülkelerinde görülürken, şirket konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Anonymous gibi hacker gruplarından da bir saldırı düzenlenmiş olduğu konusunda da herhangi bir açıklama yapılmadı.

Facebook'a ulaşılamaması sosyal medya sitesi Twitter'da da en çok konuşulan konular arasındaydı. #facebookdown etiketi dün akşam saatlerinde kısa sürede dünya listesinde birinci sıraya yükseldi.

Kesintiden Instagram da etkilendiği için sorunun Facebook’un kendi server (sunucusundaki) teknik hatalardan kaynaklandığı sanılıyor.

Öncekilerden farklı olarak bu kez dünya genelinde yaşanan kesinti bir saati aşkın bir süreyi kapsayarak daha uzun sürdü ve yine daha önceki çökme sorunlarında olduğu gibi Facebook tarafından konuya ilişkin hiçbir açıklama yapılmadı.

Facebook en son olarak beş gün önce 24 Eylül tarihinde de yarım saatlik bir kesinti sorunu yaşamıştı.

Çökmeler binlerce dolarlık zarara mal oluyor

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook yaşanan çökmelerde hem Borsa’da hem de reklam gelirlerinde önemli kayıplara uğruyor.

2012 yılında halka arzından bu yana New York borsasında işlem görmeye başlayan Facebook hisse fiyatlarında dün çöküş sırasında sert düşüşler yaşandı. Nasdaq verilerine göre teknoloji devinin kayıpları ciddi boyutlara ulaştı. Facebook’un hisse fiyatlarında düşüş yaşandığı sırada Twitter’ınkilerin ise yükselişe geçmesi dikkat çekti.

Dakikada 22 bin 453 dolar kaybetti

Geçen yıl yine Eylül ayında yaşanılan yarım saatlik kesinti süresince Facebook hisseleri yüzde 1,2 değer kaybetmiş, şirket bu sürede tam 675 bin dolar kaybetmişti.

Yıllık reklam gelirleri 15 milyar dolara kadar çıkan ve bunun dörtte üçünü de mobilden sağlayan Facebook'un erişilemediği her dakika için büyük reklam geliri kaybına da uğradığı tahmin ediliyor.

 Facebook’taki her hesap, sosyal ağa yaklaşık 10 dolar kazandırıyor. Facebook’un önümüzdeki dönemde gelir kaynağının yüzde 5’ini de, Instagram da yeni yayınlanmaya başlayan reklamlar oluşturacak.

MODERN DÜNYANIN DİJİTAL AFETİ!

Dünya genelinde internet kullananların yarısı ayda en az bir kere, Facebook kullanıcıları ise günde en az bir kere Facebook'a giriyor ve çıkamıyor! Çoğu kullanıcı gündelik yaşantısının 6,5 saatini burada geçiriyor. Kim, nerede, ne yapmış merakını giderirken, kendisi de aynı şekilde özel hayatında “olumlu” neler olup bittiğini, nereye gittiğini, ne giydiğini, ne yiyip içtiğini ‘özsever’ (narsistik) duygularla ulu orta paylaşıp, arkadaşlarına hava atarak egosunu tatmin ediyor.

1,5 milyarı aşkın kullanıcısıyla küresel bir yaşam biçimine dönüşmeye başlayan, dijital çağın dünya imparatoru olmaya aday Facebook bir gün gerçekten de komple kapanırsa ne olur?..

İşte aşağıdaki video, modern dünyanın başına gelebilecek bu olası dijital afeti anlatıyor: