Eski Amerikan Ajanı @Snowden yeni katıldığı Twitter’da anında fenomen oldu!

Amerikan Ulusal Güvenlik Örgütü (NSA) ve Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) eski çalışanı Edward Snowden’in Twitter’a katılımı olay oldu ABD'nin Avrupa devletlerine yönelik dinleme faaliyetlerini içeren belgeleri sızdırması...

Eski Amerikan Ajanı @Snowden yeni katıldığı Twitter’da anında fenomen oldu! (30 Eylül 2015)

Amerikan Ulusal Güvenlik Örgütü (NSA) ve Merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) eski çalışanı Edward Snowden’in Twitter’a katılımı olay oldu

ABD'nin Avrupa devletlerine yönelik dinleme faaliyetlerini içeren belgeleri sızdırmasıyla dünya gündemine oturan Edward Snowden de Twitter hesabı açtı.

Snowden profiline şu mesajı koydu: "Önceden hükümet için çalışıyordum. Şimdi kamu için çalışıyorum. @FreedomofPress'te Müdür".

Manidar takip!

İlk ve tek takip ettiği hesap ise çok manidardı: Amerikan Ulusal Güvenlik Örgütü (NSA) nın resmi hesabı!

Snowden ilk mesajında "Şimdi beni duyabiliyor musunuz?" dedi. İkinci mesajında ise Snowden ABD'li astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a yanıt verdi: "Şimdi Mars'ta suyumuz var! Sınırda pasaportları kontrol ettiklerini düşünüyor musunuz? Bir arkadaş için soruyorum". Daha sonra iki saat içerisinde 5 tweet daha attı.

Dakikada 2.000 takipçi kazanıyor!

Edward Snowden, Twitter'a hızlı bir giriş yaptı. İlk tweeti 74 bin retweet, 64 bin de favori aldı. İkincisi ise 16 bin retweet, 24 bin de favori. Sadece 6 saat içerisinde 667 bin takipçi kazanırken, her geçen dakikada 2 bin yeni takipçi ekleniyor!

Snowden kimdir, nasıl ünlü oldu?

Snowden'ın Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşadığı düşünülüyor. Snowden 2013'te çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA'nın ABD'de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu. Skandal, ABD'de, NSA'nın rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı. ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın ayrıntılarını sızdırdıktan sonra Snowden geçen yıl 30 Mayıs'ta ABD'den kaçarak Hong Kong'a gitmiş oradan da Moskova'ya gelerek sığınma başvurusunda bulunmuştu.