Facebook Yeni Semantik Web Uygulamalarıyla Foursquare’a Rakip Oluyor

Facebook’un bir süredir “Foursquare” ile ortak kullandırdığı yer işaretleme uygulaması “Checking-In” şimdi daha da gerçek oluyor. Facebook kullanıcıları artık arkadaşlarının nerede olduğunu görebilecek. Mart ortasında hayata geçirilmesi planlanan lok...

Facebook Yeni Semantik Web Uygulamalarıyla Foursquare’a Rakip Oluyor (8 Şubat 2013)

Facebook’un bir süredir “Foursquare” ile ortak kullandırdığı yer işaretleme uygulaması “Checking-In” şimdi daha da gerçek oluyor. Facebook kullanıcıları artık arkadaşlarının nerede olduğunu görebilecek.

Mart ortasında hayata geçirilmesi planlanan lokasyon takip uygulaması ile Facebook kullanıcıları arkadaşlarının nerede olduklarını görebilecekler. Facebook bu uygulamasıyla Find My Friends dışında Banjo ve Foursquare gibi servislere de rakip olması bekleniyor.

Facebook var olan Places uygulamasında kullanıcılara çevrelerindeki arkadaşlarını görme imkanı sunuyor. Ancak bu bilgileri arkadaşların check-inleri üzerinden ve geniş bir zamana yayılmış şekilde veriliyor. Örneğin en son üç gün önce bir mekanda check-in yapan kişiler halen o yerdeymiş gibi gösteriliyor. Yeni uygulama ile bu bilginin gerçek zamanlı olarak ve mekanlardan bağımsız sunulması bekleniyor. Uygulama kapalı olsa da nerede olduğunuzu bildirecek, böylece gizli-saklı kalmayacak.

Zaten her adımımızı takip eden Facebook’un, bu uygulama ile FBG “Facebook Bizi Gözetliyor”a dönüşmesinden endişe ediliyor.

Facebook ağımızdaki bir kısım profilin çok yakın olmayan arkadaşlardan ve akrabalardan oluştuğunu göz önünde bulundurursak, böyle bir uygulamanın varlığı özel hayatımızı nasıl etkiler büyük bir soru işareti.

HER ŞEY DAHA FAZLA REKLAM VE GELİR İÇİN

Bloomberg’e isimlerini vermeden açıklama yapan Facebook yetkililerinin söylediklerine göre, bu yeni yer bildirim uygulaması reklam pazarlamasında kullanılacak.

Facebook kullanıcı sözleşmesi firmaya, kullanıcıların GPS konum bilgilerini kullanma ve bu bilgiler doğrultusunda reklam yapma hakkı veriyor.

Yaklaşık bir milyar kullanıcısı olan Facebook’un sürekli olarak bu potansiyeli gelire dönüştürme yolları aradığı zaten biliniyor.

Foursquare’i örnek alan yeni uygulama, firmanın bu doğrultuda attığı son adım. İddialara bakılırsa yeni uygulama, kullanıcı konum bilgilerini alarak yakındaki diğer kullanıcılar, ilgi çekebilecek mekânlar ve ürünler hakkında sürekli olarak bilgi verecek. Kullanıcı özelliklerine, davranış biçimlerine ve tercihlerine uygun olarak, konum bilgileri doğrultusunda kullanıcıya özel reklamlar yapılacak.

Facebook’un iddiasına göre, bu uygulama sayesinde herhangi bir anda yakınlarınızda bulunan bir arkadaşınıza anlık mesaj atarak önerilen mekânda buluşabilecek ve çektiğiniz fotoğrafları siteye yükleyebileceksiniz.