Facebook WhatsApp’ı 16 Milyar Dolar’a Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook, popüler anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı. Sosyal paylaşım ağı Facebook, Instagram’ı satın aldıktan sonra şimdi de anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i satın aldı. Facebook bu satın alma iş...

Facebook WhatsApp’ı 16 Milyar Dolar’a Satın Aldı (20 Şubat 2014)

Sosyal medya devi Facebook, popüler anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı.

Sosyal paylaşım ağı Facebook, Instagram’ı satın aldıktan sonra şimdi de anlık mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i satın aldı. Facebook bu satın alma işlemi için WhatsApp’e tam 16 Milyar Dolar ödeme yaptı.

Daha önce de Google’ın satın alacağı konuşulan WhatsApp, bu kez resmi olarak Facebook tarafından satın alındı. Mesajlaşma uygulamalarına son zamanlarda önem vermeye başlayan Facebook, WhatsApp hamlesi ile rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi hedefliyor.

Anlaşma Facebook’un bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma olarak tarihe geçecek. 2012 yılının sonlarına doğru WhatsApp ile flört ettiği konusunda dedikodular çıkmıştı ancak Facebook’un daha sonraki Messenger hamlesi ve Snapchat’e yönelik ilgisi nedeniyle rafa kalktığı düşünülmüştü.

Son dönemin en büyük satın alması olan bu hamlenin detaylarında, 12 milyar dolarlık Facebook hissesi, 4 milyar dolarlık nakit ödeme olmak üzere toplam 16 milyar dolarlık bir anlaşma gerçeklemiş. Anlaşma bu haliyle tamamlanmaz ise Facebook, WhatsApp’a 1 milyar dolarlık (breakup fee) ödemeyi de kabul etti. Bu rakam Instagram’a ödenen ücret ile aynı tutarda.

Satın alma doğrulandı

WhatsApp, Facebook’a satıldığını resmi bloğu üzerinden de doğruladı. Sözlerine WhatsApp uygulamasının gelişmesi ve büyümesi için böyle bir hamle yapıldığını belirten firma, kullanıcılara daha iyi hizmet verileceğini de vurguladı.

Bu arada, Facebook hisselerinin satın alma haberlerinin çıkması ile birlikte yüzde 4.5 oranında değer kaybettiği bildirildi.

‘Bağımsız olarak çalışmaya devam edecek’

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’taki kişisel sayfasında yaptığı basın açıklamasında, 450 milyon kullanıcının günlük aktif olarak kullandığı ve 1 milyar kişiyi birbirine bağlayan WhatsApp’ın bağımsız olarak çalışmaya devam edeceğini ve Facebook’a yeni bir değer katacağını duyurdu. Açıklamada, WhatsApp’ın reklam yayınlamama ilkesinin korunacağı da vurgulandı.