Facebook ‘Reader’ Özelliğiyle Gazeteye Dönüşüyor

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, geçen hafta eklediği hashtag özelliğinden sonra bu kez de kullanıcıları için mobil gazete hizmeti vermeye, haber okuma servislerine kendi ürününü de eklemeye hazırlanıyor. Birçok haber kaynağı bir arada olan ve kullanıcılar...

Facebook ‘Reader’ Özelliğiyle Gazeteye Dönüşüyor (26 Haziran 2013)

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, geçen hafta eklediği hashtag özelliğinden sonra bu kez de kullanıcıları için mobil gazete hizmeti vermeye, haber okuma servislerine kendi ürününü de eklemeye hazırlanıyor. Birçok haber kaynağı bir arada olan ve kullanıcıların haberden habere geçebileceği Flipboard’a benzer bir proje olarak dikkat çekiyor.

“Reader” adı verilen yeni servis için yetkililerin bir yıldan fazla süredir çalıştıkları belirtiliyor.

Reader, sosyal medyadaki ve web sitelerindeki içerikleri bir dergi formatında sunan Android uygulaması Flipboard’a çok benziyor.

Google haber okuma servisi olan Google Reader‘ın kapanacağını açıklaması sonrasında bu alanda rekabet artmaya başlamıştı. Bu konuda en iddialı olanlar Digg ve Feedly iken Facebook’un da haber okuma servisi üzerinde çalıştığı haberleri bu rekabete bambaşka bir boyut getirecek. Yeni projesi için 1 yılı aşkın süredir çalıştığını belirten Facebook, Google Reader kapanacağını açıklamadan önce çalışmalara başlamış.

Wall Street Journal‘da yer alan habere göre, Facebook’un Reader’ı, Google Reader ve türevlerinden çok Flipboard‘a benziyor. Farklı haber kaynaklarından alınmış haberleri bir araya getiren platformda Facebook kullanıcıları, ilgi alanlarına göre haberler arasında gezinebilecek. Akıllı telefonlar ve tabletler için çıkacak olan uygulama ile Facebook mobil kullanımı daha da artacak. Bu da Facebook’un mobil gelirlerini artıracak.

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, bu yılın başlarında Facebook’un dünyadaki en iyi kişiselleştirilmiş gazetesi olmasını istediğini belirtmişti. Facebook Reader ile ne demek istediği artık daha iyi anlaşılabiliyor.

Oyun, reklam ve ara yüz projelerini ortaya çıkaran Facebook yetkililerinin, haber içeriği sunan son uygulamalarını ne zaman kullanıcılarıyla buluşturacağı bilinmiyor. Ancak ABD’de internet ticaretiyle ilgili araştırmalar yapan Forrester’dan Nate Elliot, “Bundan birkaç yıl önce Facebook’ta yapılamayan çok şey vardı. Ama şimdi her şey yapılabiliyor.” diyerek sosyal paylaşım devinin geldiği noktayı özetliyor.