Facebook Komple Yenilendi

Yeni tasarım haber portallarına benziyor. Facebook’un uzun süredir beklenen etkinliği sonunda gerçekleştirildi. Tahminler dev sosyal ağın yeni bir tasarım ve haber kaynağı üzerinde çalıştığı yönündeydi ve hepsi doğru çıktı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in...

Facebook Komple Yenilendi (8 Mart 2013)

Yeni tasarım haber portallarına benziyor.

Facebook’un uzun süredir beklenen etkinliği sonunda gerçekleştirildi. Tahminler dev sosyal ağın yeni bir tasarım ve haber kaynağı üzerinde çalıştığı yönündeydi ve hepsi doğru çıktı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in açıkladığı yeni haber kaynağı sistemini tek bir cümleyle özetlemek gerekirse şunu söyleyebiliriz: Facebook haber kaynağı, artık bir online gazeteye benzeyecek. Resimler, mobil uygulamalarda olduğu gibi artık daha büyük görünecek. Başka bir deyişle, haber kaynağında göreceğimiz resimler de, Zaman Tüneli resimleri gibi olacak.

Yeni haber kaynağı tasarımında en etkileyici yeniliklerden biri, kuşkusuz düzenlenebilir olması. Seçiminize göre, sayfada isterseniz sadece resimleri, isterseniz sadece müzikleri ya da videoları görme şansına sahip olacaksınız. Aynı şekilde, dilerseniz sadece takip ettiklerinizin yer aldığı bir haber kaynağı sayfası ya da sadece arkadaşlarınızla ilgili iletilerin göründüğü bir haber kaynağı görmeniz mümkün olabilecek. Ne görmek istediğiniz, tamamen yapacağınız seçime göre belirlenecek.

Kısacası Facebook, daha önce Zaman Tüneli’nde yaptığı radikal değişimin bir benzerini, şimdi de haber kaynağı sayfaları için hayata geçirmiş durumda. Tabii önemli görsel değişiklikleri de ihmal etmeden…

Peki yeni haber kaynağı tasarımını ne zaman görmeye başlayacağız. Facebook, yeni tasarımı yavaş yavaş tüm kullanıcılara yansıtacağını ve bunun şimdiden başladığını söylemekle yetindi. Ama Zaman Tüneli’nde olduğu gibi, haber kaynağı değişiminin de çok uzun bir sürece yayılma ihtimali oldukça yüksek.

Bildiğimiz tek şey, eninde sonunda, sevseniz de, sevmeseniz de yeni haber kaynağı tasarımına geçmek zorunda kalacağınız. Öyle ki, Facebook’un, mobil uygulamalarında kullandığı tasarımı da, yeni haber kaynağı tasarımı ile uyumlu hale getireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yeni tasarım sonrası nasıl bir Facebook ile karşılaşacağınızı şimdiden görmek isterseniz, yapmanız gereken çok basit… Facebook’un özel olarak hazırladığı https://www.facebook.com/about/newsfeed adresine girin ve sayfanın en sonundaki düğmeye basarak adınızı bekleme listesine kaydettirin. Bundan sonrası sadece beklemek…

Kaynak: Chip Online