Facebook Kendine Yeni Bir Gelir Modeli Daha İcat Etti!

‘Yok öyle 25 kuruşa simit’ kervanına Facebook’ta katıldı ve sosyal ağ üzerinden yapılacak tüm duyuruları paralı yapmak için kollarını sıvadı! Sosyal medya devi Facebook, bazı hizmetleri ücretli yapmaya hazırlanıyor. Facebook kullanıcılarından duvarlarında pa...

Facebook Kendine Yeni Bir Gelir Modeli Daha İcat Etti! (5 Ekim 2012)

‘Yok öyle 25 kuruşa simit’ kervanına Facebook’ta katıldı ve sosyal ağ üzerinden yapılacak tüm duyuruları paralı yapmak için kollarını sıvadı!

Sosyal medya devi Facebook, bazı hizmetleri ücretli yapmaya hazırlanıyor.

Facebook kullanıcılarından duvarlarında paylaşacakları kişisel duyuruları için 7 Dolar alacak. Paralı olan bu mesajlar öne çıkartılacak.

Yakında aktif olacak yeni özellikte, kullanıcılar paylaşımlarını arkadaşlarına, tıpkı reklam verenlerin yaptığı gibi pazarlayabilmek için para ödeyecek.

Bir süredir Yeni Zelanda’da test edilen özellik 20 ülkede daha hizmete girecek.

Facebook konuyla ilgili olarak yeni paralı hizmetin yardım parası toplama, ikinci el eşya satışı, evlilik anonsu gibi paylaşımlar için kullanılacağını belirten bir açıklama yaptı.

Para ödemeyi kabul eden kullanıcının paylaşımı diğer kişilerin haberlerinde en üst sırada öncelikli olarak yer alacak.

Facebook yazılım mühendislerinden Abhishek Doshi “Her gün ana sayfanızda başkalarının paylaştığı pek çok içerik karşınıza çıkıyor. Oradaki yoğunluk içinde bazıları gözden kaçabiliyor.” dedi.

Hizmet bedeli ve ücret konusunda resmi bir açıklama yapılmazken, test sürecindeki bazı ülkelerde kullanıcı yeni bir paylaşımda bulunduğunda isterlerse bunu 7 dolara en tepede yayınlayabilecekleri yönünde promosyon mesajları gitmeye başladı.

Bu arada Facebook’un rekorluk son bazı rakamları da açıklandı: 140,3 milyar arkadaşlık; 219 milyar yüklenen fotoğraf; 1 trilyon 130 milyar beğeni.