Ay Bu Gece Masmavi!

Yüzyıl içinde 6 kez oluşan ve en son 2012 yılının Ağustos ayında görülen ’mavi ay’, 3 yıl sonra bu gece yeniden kendini gösteriyor. Genellikle restaurant, cafe, bar gibi yiyecek-içecek ve eğlence yerlerinin adlarında gördüğün&uu...

Ay Bu Gece Masmavi! (31 Temmuz 2015)

Yüzyıl içinde 6 kez oluşan ve en son 2012 yılının Ağustos ayında görülen ’mavi ay’, 3 yıl sonra bu gece yeniden kendini gösteriyor.

Genellikle restaurant, cafe, bar gibi yiyecek-içecek ve eğlence yerlerinin adlarında gördüğünüz “mavi ay” (blue moon) bu gece gerçek oldu.

Dünya'da meydana gelen volkanik patlama ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının hareketi sırasında mavi tonlarında görünen dolunay, ilk kez 1883 yılında belirgin şekilde fark edildi. Aslında Ay'ın renginin değişmediğini, toz bulutları sebebiyle öyle göründüğünü bildiren gökbilimciler, mavi tonuna en yakın dolunayın 1991 yılında görüntülendiğini açıklıyor.

Nadir görülen bu doğa olayı, bir yüzyıl içinde sadece 5 kez oluşuyor. Gökbilimcilerin tahminlerine göre, bir dahaki Mavi Ay’ın 2018 ve 2020 yıllarında yaşanması bekleniyor.