Facebook Haber Sitelerine Sayfalarını Açtı

Facebook’un devreye soktuğu mobil cihazlardan haber ve makalelere daha hızlı erişimi sağlayacak ‘Instant Articles’ uygulaması ile dijital medyada yeni bir dönem başlıyor. Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, ilk etapta The New York Times, National Ge...

Facebook Haber Sitelerine Sayfalarını Açtı (14 Mayıs 2015)

Facebook’un devreye soktuğu mobil cihazlardan haber ve makalelere daha hızlı erişimi sağlayacak ‘Instant Articles’ uygulaması ile dijital medyada yeni bir dönem başlıyor.

Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, ilk etapta The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild'i kapsayan yayın organlarının haber ve makalelerine hızlı ulaşımı sağlayacak ve iOS işletim sistemli mobil telefonlarda kullanılabilecek özellik uygulamaya girdi.

Söz konusu özellik, metinlerin on kat daha hızlı yüklenmesini sağlayacak. Yayıncılar metinlerine reklam alabilecek, verileri takip edip, tıklanma trafiğini öğrenebilecek.

Kullanıcılar ise Facebook'ta yeni bir sayfaya yönlendirilmeden, haberlere hızlı bir şekilde ulaşabilecek. 

Böylece telefondan Facebook'a girip paylaşılan bir habere tıkladığında, sayfanın uzun süre yüklenmesini beklemek gerekmeyecek.

Medya ile ‘kazan-kazan’ işbirliği

Facebook, hem okuyucuların hem de haber sitelerinin şikayetçi olduğu bu sorunu devreye soktuğu Instant Articles ile çözmeyi amaçlıyor. Başlangıç aşamasında 9 yayın organının yer aldığı Instant Articles ekosisteminin zamanla yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Instant Articles ile okuyucular Facebook'ta herhangi bir fotoğrafı açtığı hızda, yeni bir sayfaya yönlendirilmeden haberlere ulaşabilecek. Bir haber sitesinde yer alan özelliklerin hepsi Instant Articles sayfalarında yer alacak. Haberler interaktif fotoğraflar, videolar ve sesli anlatımla zenginleştirilebilecek ve bunlar herhangi bir hız kaybına neden olmayacak.

Siteler ise Instant Articles sayesinde sadece okuyucuya daha hızlı ulaşma fırsatı yakalamayacak, burada paylaştığı haberlere reklam da alabilecek. Bunun yanında Instant Articles'ta okunma ve okuyucu sayıları, sitenin kendisinde olduğu gibi ölçülebilir olacak.