Facebook Dijital Gazeteye Dönüştü: ‘Paper’ Yayında!

Facebook, haber içeriğini tamamen farklı bir tasarımla sunan Paper adlı yeni içeriğini bugün ABD’de ve iOS işletim sisteminde kullanıma sunuyor. Paper, standart haber akışını pratik bir şekilde görüntülenebileceği ekranlara çeviriyor. Görünümüyle bir blog havası yansı...

Facebook Dijital Gazeteye Dönüştü: ‘Paper’ Yayında! (3 Şubat 2014)

Facebook, haber içeriğini tamamen farklı bir tasarımla sunan Paper adlı yeni içeriğini bugün ABD’de ve iOS işletim sisteminde kullanıma sunuyor.

Paper, standart haber akışını pratik bir şekilde görüntülenebileceği ekranlara çeviriyor. Görünümüyle bir blog havası yansıtan Paper, her an zaman tüneline düşen gelişmeleri çok daha pratik ve canlı bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkarıyor.

Kullanımı oldukça kolay bir arayüz olarak beliren Paper, haber ve gelişmeleri dikey-yatay kaydırarak hızlıca gözden geçirilmesine, fotoğrafları tek bir dokunuşla tam ekran yapılmasına olanak sağlıyor. Paper’ın en pratik yönü ise, tuşları ortadan kaldırarak durum güncellemelerini, fotoğrafları ya da haberleri tam ekranda sunması.

İçeriğin her kategorisinde, bir ana ekran görüntüsü ve altında kaydırarak gözden geçirebilecek kartlar bulunuyor.

The Next Web’in haberine göre, hazırlanması dokuz ay süren Paper ekibinin başında, Letterpress ve Tweetie uygulamalarının yaratıcısı Loren Brichter bulunuyor.

Facebook, Creative Labs birimiyle sunduğu ilk ürün olan Paper ile kullanıcılarının paylaşma hevesini artırmayı amaçlıyor. Mobil kullanımını ciddi oranda artırsa da uygulamada kalma süresinde düşüş yaşayan Facebook, Paper sayesinde eski popülerliğini yakalayarak sadece reklam gelirleriyle ayakta kalan bir şirket olarak anılmayı sona erdirmek istiyor.

Paper, bugün ilk olarak ABD’li iOS kullanıcılarına sunuluyor. Ürün ilk başta reklam içermeyecek olsa da, bu durumun uzun sürmeyeceği düşünülüyor.