Apple’ın CEO’su Cook’a Göre, iPhone Bakın Dünyayı Nasıl Değiştirmiş

Apple’ın CEO’su Tim Cook, yurttaş gazeteciliğini iPhone’a bağladı ve iPhone'un kameralarıyla haksızlıkların görüntülenmesine olanak tanıyarak dünyayı değiştirdiğini savundu Cook Washington'da bir üniversitenin diploma töreninde ya...

Apple’ın CEO’su Cook’a Göre, iPhone Bakın Dünyayı Nasıl Değiştirmiş (19 Mayıs 2015)

Apple’ın CEO’su Tim Cook, yurttaş gazeteciliğini iPhone’a bağladı ve iPhone'un kameralarıyla haksızlıkların görüntülenmesine olanak tanıyarak dünyayı değiştirdiğini savundu

Cook Washington'da bir üniversitenin diploma töreninde yaptığı konuşmada 2011 yılında ölen Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs'u andı.

"Steve Jobs'un vizyonu, teknolojinin kullanımı kolay, insanların düşlerini gerçekleştirmelerini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmelerini sağlayacak araçlar üretmeye hizmet etmesiydi" diyen Cook şöyle devam etti:

"Ürünlerimiz tam da Steve'in istediği gibi inanılmaz şeyler yaparak, insanlara güç katıyor. Görme özürlü olup, okuyamayanlara, engelli oldukları veya uzakta bulundukları için yalnız kalan insanlara yardımcı oluyor. Bir haksızlığa tanık olup, bunu teşhir etmek isteyenler, artık bu isteklerini yerine getirebiliyor. Çünkü ceplerinde her zaman bir kamera oluyor."

'Kimse kıyıda köşede yaşamak istemez'

Güney Carolina'da kısa süre önce beyaz bir polis memurunun 50 yaşındaki siyah bir Amerikalıyı kaçarken sekiz kere arkasından vurduğu yoldan geçen biri tarafından görüntülenmiş, bunun üzerine söz konusu polis cinayetle suçlanmıştı.

Çocukluğunda Alabama'da siyahlar kayıt olmasın diye okulların kapılarını kapattıran bir vali olduğunu anlatan Cook, "Kıyıda köşede yaşamak istemezsiniz. Dünyanın orta yerinde size ihtiyaç var. Çözülmesi gereken sorunlar, sona ermesi gereken haksızlıklar var. İnsanlar hâlâ baskı görüyor" dedi.

Apple CEO'su, törende üniversite öğrencilerini iPhone almaya çağırmayı da ihmal etmedi.

BBC