Facebook 700 Bin Oyu Görmezden Gelerek Kendi Bildiğini Okudu!

Facebook, 10 Aralık’ta sonlanan ve yeni yönetim politikalarının kabul edilip edilmeyeceğini belirleyecek oylamanın sonucunda politika değişikliğini hayata geçirdi. Yüz binlerce kullanıcı yeni politikaları reddetse de, Facebook’un belirlediği yüzde 30 barajına erişilemediği iç...

Facebook 700 Bin Oyu Görmezden Gelerek Kendi Bildiğini Okudu! (13 Aralık 2012)

Facebook, 10 Aralık’ta sonlanan ve yeni yönetim politikalarının kabul edilip edilmeyeceğini belirleyecek oylamanın sonucunda politika değişikliğini hayata geçirdi. Yüz binlerce kullanıcı yeni politikaları reddetse de, Facebook’un belirlediği yüzde 30 barajına erişilemediği için oylar geçersiz kaldı.

Facebook, sosyal medyada büyük tartışmalara neden olan oylamanın sonuçlarını dün açıkladı. 1 milyar üyesi bulunan sosyal medya ağı, sitenin yönetimini etkileyen yeni politika değişikliğinin geçersiz olabilmesi için, kullanıcıların yüzde 30’unun görüş belirterek oy kullanması gerektiğini belirtmişti.

10 Aralık’a kadar süren oylamada, yaklaşık 700 bin Facebook üyesi dünyanın dört bir yanından görüş bildirdi ve oy kullandı. Oyların büyük kısmı politika değişikliğini reddetse de, 300 milyon rakamına ulaşılamadığı için oylar geçersiz kaldı.

Facebook aynı zamanda, bir daha ‘kişisel bilgilerin nasıl kullanılacağını’ ilgilendiren yönetimsel değişikliklerin oylanmayacağını açıkladı.

YENİ KURALLAR DEVREYE GİRDİ

Facebook’ta bir hafta süren oylamaya, 669 bin kullanıcı katıldı. Yüz binlerce üye, yeni politika değişikliklerinin hayata geçmesini reddetse de, gerekli olan yüzde 30’luk oy oranının yüzde 1’ine bile ulaşılmaması nedeniyle oyları geçersiz kaldı.

Sosyal medya ağı ise Pazartesi günü sonuçlanan oylamanın ardından dün yeni sayfa politikalarının devreye girdiğini açıkladı.

Çok sayıda kullanıcı ise Facebook’un bu tavrına büyük tepki gösterdi. Kullanıcılar tepkilerini teknoloji bloglarına gönderdikleri mesajlarla ortaya koydu:

Daniel Horton: “İnanılmaz… Gerçekten inanılmaz. İnsanlara oy kullanmalarını söylüyorlar, ardından düşüncelerini tamamen görmezden geliyorlar.”

Cindy Storm ise oy kullanılan adreslerin tespit edilmesinin dünyanın farklı coğrafyalarındaki kullanıcılar adına zor olduğunu, birçok kişinin oy kullanamadığını belirtti.

Çok sayıda diğer Facebook üyesi ise sosyal medya ağının oylama hakkında kullanıcılarını yeterince bilgilendirmediğini eleştirdi.

İSTATİSTİKSEL OLARAK OYLAR YETERLİ

Tina Willson adlı kullanıcı ise öfkesini, Google’ın tüm internet hizmetlerini bir araya getiren Google + platformuna geçiş yapacağını söyleyerek belirtti.

Willson, “İnsanlar oylama hakkında en azından bir not veya haber içeriğiyle bilgilendirilmeliydi… Yapılan şey çok saçma. Google + hesabıma geçiş yapıyorum” dedi.

Los Angeles Times’ın yorumuna dikkat çektiği Colin Salter ise Facebook’un şart koştuğu yüzde 30 barajına değindi: “Herhangi bir populasyonda -/+ yüzde 3.5 sapmayla bir görüş hakkında değerlendirme yapmak için, üç bin kişinin oyu yeterli oluyor. Oylama kullanılan 650 binden fazla oy, kabul edilmek için fazlasıyla yeterliydi. Oy kullananların çok büyük bir kısmı da politika değişikliğini reddetti” dedi.

FACEBOOK’TAN AÇIKLAMA

Facebook’un Halkla İlişkiler ve İletişim Başkan Yardımcısı Elliot Schrage, blog sayfasından açıklama yaparak, “E-mail, haber içerikleri ve diğer yollardan kullanıcıların oylama hakkında haberdar edilmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını” öne sürdü.

Schrage, Facebook’un geri bildirim sistemini güçlendirmek için daha fazla çalışacağını söyledi. Schrage açıklamasında, “Birçok kullanıcının sitenin yönetim uygulamaları konusunda şikayetleri olduğunu biliyoruz. Facebook toplumuyla faydalı bir diyalog sürdürerek bu konuları geliştirmek için çalışıyoruz” dedi.

NTVMSNBC