Dünyanın en genç kadın başbakanı: ‘Kapitalizmi yeneceğiz!’

Yeni Zelanda’da 37 yaşındaki İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, dünyanın en genç kadın politik lideri ve başbakanı unvanıyla, Avusturya'nın 31 yaşındaki yeni lideri Sebastian Kurz'a rakip oldu. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Em...

Dünyanın en genç kadın başbakanı: ‘Kapitalizmi yeneceğiz!’ (20 Ekim 2017)

Yeni Zelanda’da 37 yaşındaki İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, dünyanın en genç kadın politik lideri ve başbakanı unvanıyla, Avusturya'nın 31 yaşındaki yeni lideri Sebastian Kurz'a rakip oldu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve geçen haftaki seçimden zaferle çıkan Avusturya’nın eski dışişleri bakanı yeni başbakanı Sebastian Kurz…

Dünyada yeni trend genç politik liderler ve yöneticiler. Ülke yönetimleri artık 30’lu yaşlara iniyor ve artık devletler gençlere emanet ediliyor.

Tüm dünya Avusturya'nın 31 yaşındaki yeni lideri Sebastian Kurz'u konuşurken Yeni Zelanda'da sahneye bir 'rakip çıkardı.' Koalisyon görüşmeleri sonucu 37 yaşındaki İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern 3 yıl boyunca başbakan olacak. Böylelikle ülkeyi 1856'dan beri ilk kez bu kadar genç bir isim yönetmiş olacak.

Koalisyon’un küçük ortağı First Partisi ile varılan anlaşma uyarınca, üç yıl boyunca ülkeyi yönetecek 52. hükümetin başbakanı İşçi Partisi lideri Ardern, başbakan yardımcısı da First Partisi lideri Peters olacak.

Koalisyon hükümetine dahil olmayan 8 milletvekiline sahip Yeşiller Partisi de hükümeti dışarıdan destekleyecek.

Seçime yaklaşık 7 hafta kala İşçi Partisinin liderliğine seçilen 37 yaşındaki Ardern, kısa sürede 2014 seçimlerine göre partinin oy oranını yüzde 13 artırmayı başarmıştı.

150 yıl sonra tarih tekerrür etti

Seçmenlerin yüzde 36.6 oyunu alarak partinin 32 olan milletvekili sayısını 46’ya çıkaran Ardern, Jenny Shipley ve Helen Clark’tan sonra ülkenin üçüncü kadın başbakanı olarak tarihe geçti.

Ardern, aynı zamanda 1856’da 37 yaşında başbakanlık koltuğuna oturan Edward Stafford’ın ardından ülkenin en genç başbakanı oldu.

‘Kapitalizmi yeneceğiz!’

Yeni Zelanda İşçi Partisi’nin genç lideri Jacinda Ardern’in, zaferiyle sonuçlanan seçimden sonraki ilk demeci, “Kapitalizme, zenginin zenginliğine son vereceğiz” oldu.

Arden, önceki yıllardaki siyasal yaşamında kadın hakları savunuculuğu ve uyuşturucuya karşı verdiği mücadelerle tanınıyor. Arden aynı zamanda iyi de bir DJ.