Eski ABD Başkanı bile isyan etti: “Demokrasi yerine oligarşik bir ülke haline geldik”

Kapitalizm sadece ekonomik değil siyasal kriz de yaşıyor. Eski ABD Başkanı Jimmy Carter, katıldığı bir televizyon programında mevcut yönetim sistemini eleştirerek, bunun demokrasi değil oligarşi olduğunu söyledi. ABD'nin 39. Başkanı Jimmy Carter, ülkede başkan ada...

Eski ABD Başkanı bile isyan etti: “Demokrasi yerine oligarşik bir ülke haline geldik” (24 Eylül 2015)

Kapitalizm sadece ekonomik değil siyasal kriz de yaşıyor. Eski ABD Başkanı Jimmy Carter, katıldığı bir televizyon programında mevcut yönetim sistemini eleştirerek, bunun demokrasi değil oligarşi olduğunu söyledi.

ABD'nin 39. Başkanı Jimmy Carter, ülkede başkan adayı olmak isteyenlerin en az 200 milyon dolara sahip olması gerekliliğini eleştirerek, ABD'nin demokratik bir ülkeden oligarşiye evrildiğini söyledi.

Sputniknews’in haberine göre, ABD'li ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey'e röportaj veren Jimmy Carter, ülkede başkanlık seçimi yarışında mücadele eden her kişinin çok yüksek finansal birikime ihtiyaç duyması nedeniyle, bugün mevcut koşullarda başkanlığa adaylığını koyamayacağını ifade etti. Carter, "200-300 milyon doların ya da daha fazla paran yoksa,  Demokrat veya Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olmanın da bir yolu yok. Ben bunu yapamazdım"  dedi.

Büyük paralar aktarılmasının seçim sürecini ve haliyle politikayı da etkilediğini vurgulayan Carter, ABD'nin politik sisteminin demokrasiden, iktidarın küçük ve zengin bir zümrenin elinde olduğu oligarşiye evrildiğini söyledi. Eski ABD Başkanı, “Demokrasi yerine, oligarşik bir ülke haline geldik ve bu Amerikan siyasi sisteminin ahlaki standartlarına zarar veren en kötü şey" diye konuştu.

'Cumhuriyetçiler Ve Demokratlar Arasında Uçurum Var'

Ülkede 2016 seçimleri için süren mücadeleyi de yorumlayan Jimmy Carter, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında kapanması imkansız bir uçurum oluştuğunu söyledi.

1977-1981 yılları arasında ABD Başkanı olan Jimmy Carter, Demokrat Parti'den aday olmasına karşın Cumhuriyetçiler tarafından da desteklenmişti. Şu anda 90 yaşında olan Carter, 2002 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştı.