Erol Günaydın’ı Kaybettik

Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden, ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı, Erol Günaydın’ı 79 yaşında kaybettik. Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu...

Erol Günaydın’ı Kaybettik (15 Ekim 2012)

Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye meddahlık geleneğinin son temsilcilerinden, ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı, Erol Günaydın’ı 79 yaşında kaybettik.

Tiyatroya Galatasaray Lisesi bünyesinde başlayan Günaydın, 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosunda “Papaz Kaçtı” adlı oyun ile profesyonel aktörlük hayatına başlamıştır. 1960’da ilk sinema filminde oynayan Erol Günaydın, elli yıllık bir süre içinde çok sayıda filmin ve tiyatro oyununun yanı sıra TRT’de yayınlanan Çiçek Taksi adlı dizide de oynadı. Nasreddin Hoca tiplemesi, meddah gösterileri, Ayı Yogi seslendirmesi ve canlandırdığı diğer pek çok karakter günümüzün en tanınan ve kıdemli aktörlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır.

Gazeteci-yazar Emine Algan tarafından birkaç aylık bir süre içinde kendisiyle gerçekleştirilmiş bir nehir-söyleşi 2007 yılında “İki Kalas Bir Heves” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Günaydın’ın vefatını kızı Günfer Günaydın, “Babamı kaybettik” diyerek Twitter’dan sevenlerine duyurdu.