En Yüksek Ücret Alan Kadın Yöneticiler

ABD’de en yüksek ücret alan kadın yönetici Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer USA TODAY’in S&P Capital IQ and Bespoke Investment Group’un verileriyle yaptığı araştırmanın sonucuna göre, Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer 42,1milyon dol...

En Yüksek Ücret Alan Kadın Yöneticiler (11 Mayıs 2015)

ABD’de en yüksek ücret alan kadın yönetici Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer

USA TODAY’in S&P Capital IQ and Bespoke Investment Group’un verileriyle yaptığı araştırmanın sonucuna göre, Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer 42,1milyon dolarla en yüksek ücret alan kadın yöneticiler listesinde ilk sırada yer alıyor. Mayer bu kazancı ile genel en yüksek CEO ücretleri listesinde de 7. sırada.

Marissa Mayer’i yıllık 37,7 milyon dolarlık geliriyle Oracle’nin CEO’su Safra Ada Catz izliyor. Üçüncü sırada ise teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin’in CEO’su Marillyn Hewson var. Hewson’un yıllık geliri de 33,7 milyon dolar.

Bu verilere göre, kadın CEO’lar erkek meslektaşlarına göre daha çok kazanıyorlar. S & P 500 CEO listesine giren erkeklerin yıllık ortalama geliri 12,7 milyon dolar, kadınlarınki ise 18,8 milyon dolar.

Aşağıdaki grafikte, 2015 yılında S & P 500 şirketlerinin en yüksek ücreti alan 10 kadın CEO’sunun yıllık kazançları görülüyor.