En Son Güncel Rakamlarla Türkiye ve Dünyada İnternet – Sosyal Medya Kullanımı

2012’nin son ayına girdik. Sosyal medyanın hem çeşitliliği hem de kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artıyor. Türkiye ve dünyadaki en güncel internet ve sosyal medya kullanıcı rakamlarını yayınlıyoruz. Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 2,3 milyara ulaşmıştır. T...

En Son Güncel Rakamlarla Türkiye ve Dünyada İnternet – Sosyal Medya Kullanımı (4 Aralık 2012)

2012’nin son ayına girdik. Sosyal medyanın hem çeşitliliği hem de kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artıyor. Türkiye ve dünyadaki en güncel internet ve sosyal medya kullanıcı rakamlarını yayınlıyoruz.

Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 2,3 milyara ulaşmıştır. Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı ise 36,7 milyon kişidir. Toplam nüfusun yüzde 50’si internet kullanıcısıdır. Bu sayı ile dünyada 15, Avrupa’da ise 7′inci sırada yer alıyoruz. 36,7 milyon internet kullanıcısının 31,25 milyonu Facebook üyesi. Bunun toplam nüfusa oranı ise % yüzde 42. Facebook üye sayısı ile Türkiye, dünya genelinde 6. Sırada yer alırken, Avrupa ülkeleri içerisinde ise ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de her ay eklenen yeni internet kullanıcısı sayısı 100 bin. Ortalama internet kullanım saati olarak Avrupa’da 1. sıradayız. Türk kullanıcılar günde yaklaşık bir saatlerini Facebook’ta geçirmektedir.

Nielsen Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, 25-34 yaş grubundakilerin yüzde 51’nin sosyal ağlara iş yerlerinden bağlandığını ortaya çıkardı.

İnternet kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını sosyal medyaya da üyedir. (% 95) Dünyada 1,1 milyar kullanıcısı olan Facebook‘un Türkiye’deki toplam kullanıcı sayısı ise 31,25 milyonu bulmuştur. (Bunun neredeyse yarısından çoğu 2010-2012 yılları arasında katılmıştır) Yani bu rakamlar, dünya üzerinde yaşayan 7 milyarı aşkın insanın yüzde 16′sını, 73.7 milyon kişi olan Türkiye toplam nüfusunun ise yüzde 42′sini kapsamaktadır. Bu kullanıcı sayısıyla, dünyada ABD, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve İngiltere’nin ardından 7′inci sırada yer almaktayız. Facebook üyelerinin yüzde 57’sinin mobil kullanıcı olduğu açıklanmıştır. Geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış olmuştur. Bu da 627 milyon kişiye denk gelmektedir. Geçen yıl yüzde 3 olan sosyal ağlara tabletten bağlanma oranının bu yıl büyük bir artışla yüzde 16’ya çıktığı belirtildi.

Toplam kullanıcı sayısının 600 milyon kişiye yaklaştığı tahmin edilen Twitter’ın Türkiye’deki üye sayısı ise yaklaşık 7,5 milyon kişi. Dünyadaki Twitter kullanıcılarının üçte birini ABD oluştururken, Türkiye 11’inci sırada yer alıyor.

Google’ın Facebook’a rakip olarak çıkardığı Google Plus’ın kayıtlı kullanıcı sayısı da kısa bir sürede 350 milyon kişiye ulaşmıştır. Verilen bilgiye göre, bunların içerisinde 500 bin de Türk var. Dünyanın en büyük profesyonel iş ağı Linkedln’in kullanıcı sayısı da 187 milyona ulaşmıştır. Linkedln’in Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 1,2 milyon kişi olarak açıklanmıştır.

Türkiye’de her gün Facebook’u ziyaret edenlerin sayısı yaklaşık 9,5 milyon kişiye ulaşmıştır. Facebook üyelerinin yüzde 60′ı her gün, yüzde 85′i ise her hafta siteye giriyor. Facebook site gelirinin yüzde 99′unu online reklam ve pazarlama kampanyaları oluşturuyor. Facebook’da günde ortalama geçirilen süre 75 dakikadır.

7 yaşına basan YouTube‘a her dakika 72 saatlik yeni video yükleniyor. Günlük izlenen video sayısı ise 4 milyar. Flickr‘a yüklenen fotoğraf sayısı 6 milyarı aştı. Facebook’a ise ayda ortalama 3,5 milyar fotoğraf, 23 milyon video yükleniyor.

Sosyal medya kullanıcılarının marka-ürünlerle ilgili düşüncelerini paylaşma oranı ise yüzde 25 gibi hiç de küçümsenemeyecek bir rakamdır. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 80’i ise diğer tüketicilerin önerilerini dikkate almaktadır.

Bugün Amerika’da her 100 markadan 90′ının Facebook sayfası vardır. İngiltere’de ise online reklam harcamaları, televizyonu geçmiş durumdadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) göre, 2012’nin 2. çeyreğinde Türkiye’de en az 10.6 milyon mobil internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu rakam, bir yıl içerisinde yüzde 100’lük bir artış olduğunu gösteriyor.