Ekonomi Frene Bastı!

Aylık ekonomi dergisi Capital’in, CEO Club üyesi olan 139 CEO’nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı. Önce Gezi olayları, ardından FED’in kararı, 17 Aralık süreci ve doların TL karşısında değer kazanması … İş dünyası piyasalarda ortaya çıkan ...

Ekonomi Frene Bastı! (2 Şubat 2014)

Aylık ekonomi dergisi Capital’in, CEO Club üyesi olan 139 CEO’nun katıldığı anketten yatırım ertelemesi çıktı.

Önce Gezi olayları, ardından FED’in kararı, 17 Aralık süreci ve doların TL karşısında değer kazanması …

İş dünyası piyasalarda ortaya çıkan dalgalanmalar nedeniyle, daha bütçelerin mürekkebi kurumadan önlemler almaya başladı. CEO Club üyesi 139 lider arasında yapılan araştırma, CEO’ların yüzde 61,2’sinin ‘yatırım erteleme” planı yaptığını ortaya koyuyor. Ertelenecek yatırımlar arasında ise ilk sırayı ‘insan kaynağı” alıyor. Üstelik, ertelenen yatırımların ne zaman başlayacağını tahmin edemeyenlerin oranı yüzde 31,1’i geçiyor. Bu tabloya rağmen yoluna devam edecekler de var. Onlar da ‘insandan vazgeçmeyiz” diyor.

İş ve ekonomi gündeminde kurlardaki artış ilk sırada yer alıyor. 17 Aralık’tan bu yana yaşanan artışta rüşvet ve yolsuzluk soruşturması nedeniyle ortaya çıkan siyasi krizin etkisi ağır basıyor.

139 CEO Club üyesinin katılımıyla gerçekleştirilen anketten çıkan sonuçlar, CEO’ların yüzde 61,2’sinin “2014’te ertelemeyi/durdurmayı düşündüğünüz yatırımınız var mı?” sorusuna “Evet” yanıtını verdiğini ortaya koyuyor. Ankete katılan CEO’ların sadece yüzde 38,8’i “durmak yok, yola devam” diyor.

Yatırım ertelemede en önemli gerekçe ise siyasal ve ekonomik belirsizlik. İlk ertelenen yatırım ise her kriz döneminde olduğu gibi insan kaynağı alımı ve hatta mevcut kadroyu daraltma.

“Durdurduğunuz ya da ertelediğiniz konularda ne zaman harekete geçmeyi ümit ediyorsunuz?” sorusuna,

yüzde 31, 1 “şu an önümü göremiyorum, kesin bir tarih yok”,

yüzde 23,8 “2014’ün ikinci çeyreğinde yerel seçimlerden sonra”,

yüzde 14,3 “2014’ün üçüncü çeyreğinde”,

yüzde 14,1 “2015’te”,

yüzde 14,1 “2014’ün son çeyreğinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra”,

yüzde 4,8 “2015’in son çeyreğinde genel seçimlerden sonra” diye yanıt verdi.