Efes Pilsen’den İlginç Protesto: Web Sitesini Kapattı!

Yeni alkol düzenlemesi ile alkollü içkilerin reklamlarının yasaklanmasının ardından Efes Pilsen internet sitesini kapattı. Efes Pilsen, dün de 11 yıldır düzenlediği One Love müzik festivalini iptal etmişti. AK Parti hükümeti tarafından Meclis’ten geçirilen ve kamuoyunca alkol y...

Efes Pilsen’den İlginç Protesto: Web Sitesini Kapattı! (13 Haziran 2013)

Yeni alkol düzenlemesi ile alkollü içkilerin reklamlarının yasaklanmasının ardından Efes Pilsen internet sitesini kapattı. Efes Pilsen, dün de 11 yıldır düzenlediği One Love müzik festivalini iptal etmişti.

AK Parti hükümeti tarafından Meclis’ten geçirilen ve kamuoyunca alkol yasağı olarak bilinen yasa önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmıştı. Yasa internet siteleri aracılığı ile içki satışını da engelliyor. Efes Pilsen, yasaya tepki olarak bugün web sitesini kendi kapattı.

Efes Pilsen’in internet sitesi tıklandığında okuyucuların karşısına şu yazı çıkıyor:

“Açmaya çalıştığınız siteyi şu an göremiyorsunuz. 11 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6487 Sayılı Kanun’un “Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz” hükmü gereğince sitemize erişim engellenmiştir. Ama biz, görmesek de tanır, görmesek de biliriz.”

Diğer içki firmalarının da Efes Pilsen’in yaptığı gibi web sitelerini kapatacakları söyleniyor.

Benzer tepkiler daha önce internette sansür uygulamaları sırasında da gündeme gelmişti. Artan site kapatmalarına karşı bazı internet siteleri ekranlarını karartmış, internet kullanıcılarını sansüre karşı mücadeleye davet etmişti.