Dünyayı Zor Günler Bekliyor!

Dünya liderleri peş peşe önemli açıklamalarda bulundular. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ‘savaştayız’ derken, Rusya Devlet Başkanı Putin ise ‘IŞİD G20 üyeleri de dahil 40 ülkeden destek alıyor’ açıklamasında bulundu. ABD Başkan...

Dünyayı Zor Günler Bekliyor! (16 Kasım 2015)

Dünya liderleri peş peşe önemli açıklamalarda bulundular. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ‘savaştayız’ derken, Rusya Devlet Başkanı Putin ise ‘IŞİD G20 üyeleri de dahil 40 ülkeden destek alıyor’ açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Obama da “bize her gün tehdit geliyor” dedi.

HOLLANDE: “SAVAŞTAYIZ”

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, parlamentodaki özel oturumunda konuştu: "Paris saldırılarından sonra Fransa artık savaştadır. Parlamentodan olağanüstü halin 3 ay uzatılmasını talip edeceğiz.”

Başkent Paris'te olağanüstü toplantı düzenleyen Hollande, IŞİD'i yok etmek için operasyonlara nefes almadan devam edeceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Hollande güvenlik önlemleri kapsamında bazı kişilerin vatandaşlıktan çıkarılabileceğini söyledi.

İşte Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın açıklamalarından satır başları:

Paris saldırılarından sonra Fransa artık savaştadır. Dünyayı tehdit eden terörist hareket ile savaş halindeyiz.

Cuma gecesi Paris'te ve Stade de France'ta işlenen suçlar, savaş hareketleridir. En az 129 ölü ve çok sayıda yaralı var. Fransa bir özgürlükler ve insan hakları ülkesi olduğu için bize cihat ilan ettiler.

Teröristler özgür insanların korkuya kapılacağına inandılar. Fransa Cumhuriyeti bütün bu olayları atlatacaktır.

Fransız halkı güçlüdür, cesurdur, pes etmez ve çocukları öldüğünde ayakta durmayı bilir.

Biz bir uygarlık savaşında değiliz, çünkü bu katiller hiçbir uygarlığı temsil etmiyor. Bir cihadist terörizme karşı savaşıyoruz.

‘Hava saldırılarımız IŞİD yok edilene kadar artarak sürecek’

IŞİD'i yok etmek için kararlıyız. Nefes almadan savaşmaya devam edeceğiz.  Suriye'de Fransa'nın düşmanı IŞİD'dir. IŞİD yok edilmelidir. Suriye terörizm için en büyük fabrika haline dönüştü. Bölgedeki askeri gücümüzü artıracağız, en az 3 katına çıkaracağız. Hava saldırılarımız artarak sürecek. Ancak daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Obama ve Outin'e birlikte hareket etmeyi önereceğim.

Savaştığımız için sabırlı olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Düşman daha kötü yollara başvursa da yenilmez değil. Kırılmaz değil.

Bugün ülkemiz yas tutuyor. Paris sokaklarında hayatını kaybeden masumları düşünüyoruz. Bu olayın travmasını yaşayan yüzlerce genci, genç çocukları, erkekleri, kızları düşünüyoruz. Bazıları halen hayatları için yaşam savaşı veriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyini IŞİD’e karşı mücadele gündemiyle olağanüstü toplantıya çağıran François Hollande, emniyet güçleri ve sivil savunma örgütlerine çabaları için teşekkür etti.

Cuma günü tüm Fransa hedefteydi. Hayatı, kültürü, sporu, eğlenmeyi seven Fransa. Etnik ayrım yapmayan, renk ayrımı, kültür ayrımı, din ayrımı yapmayan Fransa hedef alındı.

Ölenlerin suçu neydi? Suçları canlı olmaktı. Hedef alınan, tüm dünyaya açık olan Fransa'ydı. Toplam 19 ülkeden hayatını kaybeden insanlar var.

Cuma günü işlenen savaş suçlarına Suriye'de karar verildi ve planlandı. Belçika'da organize edildi. Fransız vatandaşları tarafından toprağımızda uygulandı.

IŞİD adında bir örgütle karşı karşıyayız. Finansal kaynakları olan, askeri kapasitesi olan bir örgüt. Bu yılın başından beri Paris'i, Danimarka'yı, Tunus'u, Lübnan'ı, Kuveyt'i, Suudi Arabistan'ı, Türkiye'yi ve Libya'yı vurdular.

PUTİN: “IŞİD G20 ÜYELERİ DE DAHİL 40 ÜLKEDEN DESTEK ALIYOR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bu ülkeler arasında G20 üyeleri de var" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, G20 liderler zirvesinin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, IŞİD'in dış ülkelerden finansal destek aldığına dikkat çekti. Putin, "IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bunlar arasında G20 üyeleri de var" diye konuştu.

‘Petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor’

Bir araya geldiği G20 ülkeleri liderlerine, IŞİD’in finansman kanallarına ilişkin bilgiler verdiğini açıklayan Putin, “Meslektaşlarıma, teröristlerin yasadışı petrol ticaretinin boyutlarını ortaya koyan, uzaydan ve uçakla çekilen fotoğrafları gösterdim. (Fotoğraflarda görülen) petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor” ifadelerini kullandı.

OBAMA: “BİZE HER GÜN TEHDİT GELİYOR”

ABD Başkanı Obama, G20 zirvesinin kapanışında düzenlediği basın toplantısı dünya gündemi ve artan uluslararası terör olaylarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Obama'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

Fransa, bizim için önemli bir ortak. Bugün de yeni bir anlaşmayı buradan ilan ediyoruz. Fransız ortaklarımızla istihbarat paylaşımını artıracağız.

Şuana kadar IŞİD'e karşı 8 bin hava saldırısı düzenlendi. IŞİD'in liderlerini ve önemli merkezlerini hedef alıyoruz. IŞİD'in Rakka'daki merkezine giden hatlar kesiliyor. IŞİD üyeleri hiçbir yerde serbestçe barınamayacak.

‘Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yeri yok’

Özellikle Beşer Esad'ın Suriye'nin geleceğinde bir yeri olmadığına inanıyoruz. Bütün tarafların süreç üzerinde anlaşmış olmaları önemli. ABD koalisyon ortaklarıyla birlikte askeri, insancıl ve diplomatik alanlarda çalışmaya devam edeceğiz.

 Obama kendisine sorulan soruları şöyle yanıtladı:

 Askeri bir stratejimiz var. IŞİD'e hava saldırılarıyla birlikte baskı yapmayı hedefliyor. Sahaya yardım ediyoruz. Suriye güçlerine destek veriyoruz. IŞİD'in finansmanının azaltılması konusunda çalışmalarımız var. Petrollerini kesmeye çalışıyoruz. Sivilleri öldüren bir haini hedef alıyoruz. Aynı zamanda etkin ortaklar bulmaya çalışıyoruz. Terörle mücadele konusunda ben göreve geldiğimden beri bu saldırılara karşı çok dikkatliyiz. Her hafta ulusal güvenlik kurumuyla birlikte bütün tehditleri gözden geçiriyoruz,  dünya çapındaki ortaklarımızla bu bilgilerimizi paylaşıyoruz. Farklı farklı hava alanlarında Amerika'ya girmeye çalışan, uçaklara binmeye çalışan yolcuları daha ciddi güvenlik önlemlerinden geçiriyoruz. Dolayısıyla çabalarımızın daha da arttırılmış bir versiyonunu göreceksiniz.

IŞİD'in sahadaki kapasitesini kısıtlamaya çalışmak, altyapılarını engellemek, Suriyeli, Iraklı ve Kürt güçlerini IŞİD'e karşı desteklemek takip etmemiz gereken stratejimiz budur. Daha fazla ortak bulmaya çalışmaya devam edecek.

‘Kendilerini öldürmeye hazırlarsa çok kişiyi öldürebilirler!’

65 ülkeyi IŞİD'e karşı savaşmak üzere ikna ettik. BM'de terörle mücadele stratejilerinden bahsettim. Bu konuda daha fazla çalışması gereken ülkeler üzerine baskı yaptık. Birkaç kişi kendilerini öldürmeye hazırlarsa o zaman birçok insanı öldürebilirler. Terörle savaşmanın en büyük zorluklarından birisi bu. Sofistike değiller, ellerindeki silahlar çok güçlü değil. Ama ideolojileri, kendilerini öldürmeye hazır olmaları, o kişilerin saldırı yapmalarını önlemek gerçekten inanılmaz koordinasyon ve çalışma gerektiriyor.

IŞİD'in hilafet söylemi onları çok çekici yapıyor. Onların Suriye'deki yayılmalarını durdurmaya çalışıyoruz. Bunu yaptığınız sürece onların işleyen bir devlet olmalarını söylemeleri gittikçe zorlaşacak. Bu da bizim terör örgütüne akan yabancı savaşçıları azaltmamıza yardımcı olacak. Sonuçta Paris gibi saldırıları yapan kişilerin sayısında azalma olacak. Bu saldırıları önlemek için çalışıyoruz. Dolayısıyla agrasif olmalı ve tüm olasılıkları göz önünde tutmalıyız. Onların elindeki toprakları geri almak ve Suriye'deki savaşın bitmesi gerekiyor. Irak'ta Sunni ve Şiiler'in birleştiren bir anlayışa da ihtiyacımız var.

‘Bize her gün tehdit geliyor’

Bize her gün gelen tehdit raporları var. Ben birkaç haftada bir güvenlik ve askeri ekibimle birlikte bu tehditleri görüşüyorum. Potansiyel IŞİD tehditleriyle ilgili endişeler 1 yılı aşkın bir süredir var. Paris'teki olayla ilgili olarak periyodik ve spesifik bir bilgi gelmemişti bize. Genelde istihbarat şöyle çalışır, tehdit bilgisi gelir kaynağının güvenirliğine bakılır. Bazıları spesifik değildir, bazıları biraz daha spesifik olabilir. Benim bununla ilgili spesifik bir bilgiye sahip olduğum söylenemez.

Eğer beni eleştirenlere baktığınızda zaten yapmakta olduğumuz şeyleri öneriyorlar. Yaptıklarımız belki daha sert bir biçimde ifade etmem gerekiyor. En önemli olan istisna büyük çaplı bir askeri gücün Irak veya Suriye'de konuşlandırılması konusu. Ben bunun yanlış olduğunu anlattım. İyi niyetle bunu öneriyorlar. Suriye'de güvenli bölge için çağrıda bulunanlar var.